I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka folur me këshilltarin special të Departamentit të Shtetit, Derek Schole për takimin e fundit me negociatorët kryesorë nga Beogradi dhe Prishtina, i cili u mbajt dje në Bruksel.

“Ishte mirë të diskutonim për zhvillimet e fundit në Ballkanin Perëndimor me këshilltarin special të Departamentit të Shtetit, e njoha me procesin e dialogut dhe takimin e negociatorëve kryesorë. U pajtuam që marrëveshjet e arritura në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës Duhet të zbatohet urgjentisht. Ne ramë dakord gjithashtu për nevojën e zbatimit urgjent me vullnet të mirë”, ka shkruar Lajçak në Twitter.

Kryenegociatori për Kosovën, Besnik Bislimi, pas takimit me negociatorin serb Petar Petkoviq, si dhe me të dërguarin special të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka theksuar se në Bruksel është diskutuar çështja e energjisë, targave dhe zbatimi i marrëveshjes.

Ai ka thënë se ka marrëveshje fillestare që takimi i radhës i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të mbahet më 22 prill.

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, pas takimit në Bruksel ka njoftuar tekstin e dakorduar të deklaratës për personat e pagjetur, e cila, sipas tij, zyrtarisht do të miratohet në një takim të nivelit të lartë – Kryeministri. Ministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq.

Petkoviq tha se është folur edhe për formimin e Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe.

“Ne ramë dakord për nevojën e zbatimit urgjent me vullnet të mirë,” shkroi Lajçak, së bashku me një fotografi të bisedës së tij me Derek Chollet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *