Tërmet i fuqishëm në Turqi

Një termet me magnitude 4.7 balle goditi sot
provincen lindore të Turqisë, Malatya, transmeton Anadolu.

Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqesive dhe
Emergiencave (AFAD) tha se epigendra e termetit u regjistrua ne qarkun Puturge ne nje thellësi prej 10 kilometrash. Termeti ndodhi ne orën 4:34 tē mëngjesit me orën lokale.

Lekundjet erdhen ndersa Turgia po përballet me pasojat e termeteve shkaterruese të 6 shkurtit ne rajonin e saj jugor që kane marre më shumë se 47.900 jete.

Me shume se 13 milione njerez ne Turqi jane prekur nga termetet e fuqishme.

Share post: