Në zgjedhjet e 14 majit, Erdogani synon edhe një herë të mbrojë presidencën dhe arritjet e tij politike, si dhe shumicën parlamentare të partisë së tij dhe Aleancës Popullore. Pas tërmeteve shkatërruese të shkurtit, të cilët morën jetën e dhjetëra mijëra njerëzve në Turqia, duhet parë nëse kjo detyrë rezulton të jetë më e vështirë se sfidat e tij të mëparshme zgjedhore

Turqia po shkon drejt një cikli zgjedhor në mes të majit, kur mendjemprehtësia politike e presidentit 69-vjeçarit turk Recep Tayyip Erdogan do të sfidohet nga kandidati presidencial i aleancës së përbashkët opozitare. Qëkur u zgjodh kryebashkiak i Stambollit në vitin 1994, Erdogan nuk ka humbur asnjë zgjedhje kundër asnjë kundërshtari. Ka humbur, përgjatë gjithë karrierës së tij, vetëm dy herë – gjatë dy fushatave të tij të para – në vitet 1980. Më 14 maj, kur do të mbahen zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare, Erdogan – i cili fitoi dy zgjedhjet e mëparshme presidenciale në 2014 dhe 2018 – kërkon të zgjidhet si presidenti i 13-të i Republikës së Turqisë, i mbështetur nga Aleanca Popullore, një politikë koalicioni i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti), Partia e Lëvizjes Nacionaliste (MHP), Partia e Unitetit të Madh (BBP), Partia Yeniden Refah dhe HUDA PAR.

Erdogan dhe mbështetësit e tij themeluan Partinë AK bazuar në një pozicion demokratik konservator në vitin 2001, dhe vitin e ardhshëm, partia fitoi një shumicë parlamentare në një fitore të papritur gjithëpërfshirëse kundër partive tradicionale të qendrës së djathtë dhe të qendrës së majtë të Turqisë, duke hapur rrugën për një model të ri politik nën udhëheqjen e Erdoganit.
Në vitin 2002, pak analistë imagjinonin se Erdogan dhe Partia e tij AK do të pretendonin fitore të njëpasnjëshme, e lëre më të fitonin forcë të mjaftueshme politike për të ndryshuar sistemin parlamentar të vendit në një model presidencial në një referendum kritik në prill 2017. Megjithatë, Erdogani, që nga dita e parë, ka ndjekur pa pushim objektivat e tij politike, duke krijuar një vend që mund të investojë në gjithë kontinentin afrikan dhe të luajë një rol të madh në konflikte të ndryshme nga Ukraina në Azerbajxhan, Libi dhe Siri, duke përmirësuar ndjeshëm sektorët e mbrojtjes dhe energjisë së Turqisë. Ndryshe nga shumë liderë politikë perëndimorë, të cilët ngritjen e tyre në grada ua detyrojnë strukturave politike demokratike me qendër elitën, Erdogan vjen nga origjina modeste. Ai i përkiste periferisë së Turqisë, ku zhgënjimet mbi shtypjen e fesë dhe konservatorizmit nën praktikat strikte laike të establishmentit kemalist kanë qenë të përhapura prej kohësh.

ORIGJINA POLITIKE E ERDOGANIT

I lindur në Guneysu, një rreth malor në provincën Rize të Detit të Zi, Erdogan e kaloi fëmijërinë e tij në rajon, sepse babai i tij shërbeu atje si kapiten në rojet bregdetare turke. Në vitet 1960, familja e tij u shpërngul në Kasimpasha të Stambollit, një lagje me të ardhura të ulëta që u formua dhe la mbresa të qëndrueshme tek i riu Erdogan. Kasimpasha, e vendosur në Bririn e Artë të Stambollit (Halic), ka qenë prej kohësh një lagje plot ngjyra. Erdogan shiste limonadë dhe simite në rrugë, duke fituar një kuptim të thellë të përvojës së përditshme të qytetarit të zakonshëm turk dhe duke u angazhuar në jetën periferike, ku ndjenjat konservatore dhe nacionaliste përziheshin me një nostalgji për të kaluarën e shquar osmane të vendit.

Në moshë të re, Erdogan u interesua si për futbollin ashtu edhe për politikën. Ai ishte afër të luante për Fenerbahçen, një klub kryesor futbolli me seli në Stamboll, por babai i tij kundërshtoi ambiciet sportive të djalit të tij; si rezultat, Erdogan zgjodhi një karrierë në politikë.

Erdogan u diplomua në vitin 1981 për Administrim Biznesi në Akademinë e Ekonomisë dhe të Shkencave Tregtare të Stambollit, e cila më vonë u emërtua Fakulteti i Ekonomisë dhe i Shkencave Administrative të Universitetit Marmara. Erdogan iu bashkua lëvizjes Milli Gyrysh (Vizioni Kombëtar), e cila, në pjesën më të madhe, ishte themeluar nga Necmettin Erbakan, një inxhinier i suksesshëm turk me bindje të forta fetare. Erbakan dhe miqtë e tij themeluan Partinë e Shpëtimit Kombëtar (MSP) në 1972 si krahu politik i Milli Gyrysh. Agjenda politike e lëvizjes Milli Gyrysh bazohej në besimin se, si një vend me shumicë myslimane, Turqia mundet, nëpërmjet një strategjie zhvillimi ekonomik të bazuar në frymën konservatore të sipërmarrjes anadollake, të bëhej një fuqi e madhe pa kompromentuar vlerat e saj thelbësore islame.

Në vitin 1976, Erdogan u bë kreu i degës rinore të Partisë Kombëtare të Shpëtimit të distriktit Beyoglu, i cili, në atë kohë, përfshinte lagjen e tij Kasimpasha. Jo shumë kohë më vonë, ai u bë kreu i degës së rinisë së partisë në Stamboll. Pas grushtit të shtetit brutal ushtarak të vitit 1980 që pushtoi Turqinë, Erdogan vazhdoi të ndiqte rrugën e Erbakanit, duke u bërë kryetar i degës së Stambollit në Partinë e sapokrijuar të Mirëqenies në vitin 1985. Pas dy përpjekjeve të pasuksesshme për t’u bërë kryebashkiak i Beyoglu dhe deputet i Partisë së Mirëqenies për Stambollin, ai më në fund arriti një pikë kritike në karrierën e tij politike në 1994.KRYEBASHKIAK I STAMBOLLIT

Kur Erdogan kandidoi për post në zgjedhjet lokale të bashkisë metropolitane të Stambollit kundër kandidatëve të profilit të lartë të qendrës së djathtë dhe të qendrës së majtë, shumica e kandidatëve e cilësuan ofertën e tij si një kauzë të humbur, duke menduar se nuk kishte asnjë mundësi që një kandidat i Partisë së Mirëqenies të fitonte. Ai madje u neglizhua nga një numër drejtuesish kryesorë të emisioneve televizive, të cilët refuzuan ta ftonin në programet e tyre, duke besuar se ai nuk kishte asnjë mundësi. Por, në mëngjesin e 27 marsit, ai doli si kandidati fitimtar në tronditjen e krijimit të udhëhequr nga ushtria e vendit, i cili e pa Partinë e Mirëqenies (RP) si një kërcënim ideologjik ndaj interpretimit të tyre radikal të sekularizmit, i cili madje ndaloi shamitë e kokës në universitete, në atë kohë.

Ai demonstroi aftësitë e tij gjatë mandatit të tij si kryetar bashkie, duke rregulluar një sërë problemesh kryesore të qytetit, duke përfshirë ndërprerjet famëkeqe të ujit, mangësitë e transportit, rritjen e ndotjes dhe çështjen e menaxhimit të mbetjeve, të cilat kishin shkaktuar një shpërthim metani në lagjen Umraniye në anën aziatike të Stambollit në 1993 nën kryebashkiakun e mëparshëm të majtë. Ai drejtoi gjithashtu një projekt të suksesshëm për të pastruar Bririn e Artë, ujërat e të cilit kufizohen me lagjen e tij të dashur Kasimpasha.

Por, për krijimin radikal laicist të frymëzuar nga laicizmi francez, i cili mbronte sundimin e shtetit mbi ndjenjat fetare, në krahasim me laicizmin anglo-sakson, i cili mbronte një ndarje të moderuar të fesë nga shteti, sukseset e bashkisë së Erdoganit nuk kishin shumë rëndësi. Në vitin 1999, Erdogani u dënua me pesë muaj burg për shkak të recitimit të një poezie të shkruar nga shkrimtari nacionalist, Ziya Gokalp, idetë e të cilit ishin një frymëzim i madh për babain themelues të Turqisë, Mustafa Kemal Ataturk. Dënimi kontravers çoi gjithashtu në një ndalim politik, duke e detyruar Erdoganin të largohej nga posti i kryetarit të bashkisë. Ndërsa dënimi erdhi si një tronditje e madhe si për masat konservatore, ashtu edhe për shumë banorë të Stambollit, të cilët panë cilësinë e jetës së tyre të përmirësuar ndjeshëm nën udhëheqjen e Erdoganit, ajo çoi në një rizgjim të liderit të ardhshëm të Turqisë.

Në vitin 2013, si kryeministër i vendit, ai rivizitoi burgun e Pinarhisarit, që ndodhet në Kirklareli, një provincë në rajonin evropian të Thrakës të Turqisë, ku ishte burgosur, duke thënë: “Për mua, Pinarhisar është një simbol i rilindjes, ku përgatitëm themelimi i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti). Aty hodhëm hapin e parë drejt krijimit të një Turqia të re dhe të madhe.”

LIDERI I TURQISË

Dy vjet pas lirimit të tij nga Pinarhisar, Erdogani dhe bashkëmoshatarët e tij me mendje të njëjtë, të cilët u quajtën “reformistë” – në krahasim me ndjekësit e fraksionit të Erbakanit, të cilët u referuan si “tradicionalistë” – themeluan Partinë AK pas një ndarjeje në Partia e Virtytit, pasardhësi i Partisë së ndaluar të Mirëqenies. Me themelimin e Partisë AK, Erdogani synoi t’u bënte thirrje si votuesve të qendrës së djathtë dhe nacionalistëve, si dhe majtistëve të moderuar që lëviznin nga qëndrimi kryesor i Erbakanit të Milli Gyryshit në qendrën politike. Por, ai vazhdoi të respektonte luftën e Erbakanit deri në vdekjen e tij, duke lavdëruar trashëgiminë e tij.

Në vitin 2002, strategjia e tij e re doli të ishte një shpikje e madhe politike pasi partia e tij erdhi në pushtet, duke mposhtur partitë tradicionale të vendit – dhe me diferenca të mëdha. Që atëherë, Erdogani ka fituar dy zgjedhje të përgjithshme për t’u bërë kryeministër i vendit në 2007 dhe 2011 dhe dy zgjedhje presidenciale në 2014 dhe 2018 për të shërbyer si president i Turqisë.

Nga viti 2002 e deri më sot, partia e tij ka fituar tri referendume mbi ndryshimet kushtetuese që përfshinin kthimin e sistemit parlamentar të vendit në një model presidencial. Partia e Erdoganit ka pretenduar gjithashtu një shumicë në të gjitha zgjedhjet lokale që nga viti 2002, një arritje që asnjë parti politike nuk ishte në gjendje ta arrinte që nga kalimi i Turqisë në një sistem shumëpartiak në vitin 1950. Nën mandatin e tij, roli i institucionit ushtarak të Turqisë brenda sistemit politik është zvogëluar ndjeshëm, duke fuqizuar qeverinë civile. Përpara sundimit të Erdoganit, ushtria, në 1960, 1980 dhe 1997, kishte rrëzuar një numër qeverish civile të zgjedhura në mënyrë demokratike. Ndërhyrja e fundit e suksesshme ushtarake, e quajtur grusht shteti postmodern, përmbysi qeverinë e udhëhequr nga Erbakani në 1997.

Më 15 korrik 2016, një përpjekje për grusht shteti të udhëhequr nga një fraksion mashtrues i ushtrisë i frymëzuar nga Fetullah Gylen, lideri me qëndrim në ShBA i Organizatës Terroriste Fetullah (FETO), u mposht me sukses pas thirrjes së presidentit turk për qytetarët pro-demokratë të luftoni puçistët në rrugë.

Përpjekja për grusht shteti vrau qindra civilë dhe plagosi mijëra që luftuan për t’i rezistuar. Para tentativës së dështuar të grushtit të shtetit, FETO-ja kishte përdorur mjete të paligjshme për të depërtuar në institucionet shtetërore turke, duke synuar të merrte kontrollin e sistemit politik të vendit. Ndërsa Erdogani ka kritikë si brenda ashtu edhe jashtë Turqisë, udhëheqja e tij pragmatike, e cila synon të hapë rrugën për një Turqia të pavarur dhe të vetëmjaftueshme, e ka dëshmuar se është i aftë në ndryshimin e aleancave dhe ndryshimin e ekuacioneve politike në gjithë Turqinë dhe në mbarë globin. Si rezultat, pavarësisht se ka ndryshuar drejtimin e një sërë politikash të brendshme dhe të jashtme, lidershipi i tij i ka fituar atij shumë mbështetës si brenda establishmentit politik turk ashtu edhe mes shumë liderëve globalë, nga Ukraina dhe Rusia, në Afrikë, shtetet e Azisë Qendrore dhe vendet me shumicë myslimane.

Në zgjedhjet e 14 majit, Erdogani synon edhe një herë të mbrojë presidencën dhe arritjet e tij politike, si dhe shumicën parlamentare të partisë së tij dhe Aleancës Popullore. Pas tërmeteve shkatërruese të shkurtit, të cilët morën jetën e dhjetëra mijëra njerëzve në Turqia, duhet parë nëse kjo detyrë rezulton të jetë më e vështirë se sfidat e tij të mëparshme zgjedhore. (TRTBalkan)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *