17/07/2024

Trupi i djegur që u gjet në pyllin afër Podgoricës në Malin e Zi lidhet me konfliktin mes bandave famëkeqe të Kotorrit, dhe bëhet fjalë për Vidak Vujoviç, 23 vjeç, anëtar i grupi kriminal Skaljar.

Trupi i djegur i të riut u gjet të shtunën në fshatin Steke afër Podgoricës, ndërsa policia malazeze dje ka identifikuar viktimën që fillimisht është qëlluar me tre plumba dhe më pas është djegur! Mesa duket bëhet fjalë për anëtarin e dyshuar të klanit të Skaljarëve, Vidak Vujoviç, 23 vjeç.

Sipas mediave malazeze, zhdukja e tij nuk është raportuar deri në orët e vona të mbrëmjes së djeshme, pas së cilës familja është ftuar për të identifikuar kufomën. Sipas raportimeve, ata e njohën të riun dhe thanë se nuk e kishin parë prej disa ditësh. Trupi mezi ishte djegur, dhe tatuazhet në këmbë ishin ende të dukshme, të cilat ndoshta kanë ndihmuar në identifikimin.

Më shumë plumba

Trupi i pajetë është vënë re nga një banor që po vizitonte pronën dhe ka lajmëruar policinë. Në vendngjarje, inspektorët konstatuan një skenë rrëqethëse në korijen ngjitur me rrugën pa rrugëdalje. Rreth 200 metra larg rrugës kryesore të fshatit, ka pasur një trup gjysmë të djegur dhe disa gëzhoja pranë kufomës.

Sapo u gjet kufoma, u hamendësua se kishte vazhdimësi të luftës mes dy klaneve të Kotorrit, Kavaçi dhe Skaljari, gjë që shumë shpejt u konfirmua nga një burim nga hetimet.

Vrasja e një tjetër pjesëtari të klanit Skaljar, i pesti me radhë në më pak se një vit, nga qershori i vitit të kaluar e deri më sot. Dy anëtarë dhe drejtues të lartë të këtij klani kriminal, kujtojmë, u ekzekutuan brenda vetëm tre muajve të vitit të kaluar.

Klani Skaljar ka pësuar goditje të mëdha vitin e fundit. Mercenarët iu dërguan grupit tashmë të dobësuar, i cili vrau Miliç Minja Shakoviç në Budva në qershor 2022, Goran Vlaoviç në Pag në gusht dhe liderin e klanit Jovan Vukotiç në Stamboll në shtator.

Shakoviçi ishte një nga anëtarët më të shquar të klanit Skaljar, dhe vrasja ndaj tij ishte planifikuar më herët, për të cilën, si dhe për vrasjen, u akuzuan anëtarë të klanit kundërshtar të Kavaçit. Krahas tij krahu i djathtë i Jovan Vukotiçit konsiderohej edhe Goran Vlaoviç dhe të dy u likuiduan me dhjetë ditë.

Duket se “kavaçët” nuk po pushojnë dhe fjalë për fjalë po bëjnë luftë shfarosëse me “skaljarët”. Klani dikur unik i Kotorrit, i cili u nda në dy pjesë në vitin 2014 pas zhdukjes së kokainës në Valencia, po bëhet gjithnjë e më brutal dhe mizor nga viti në vit. Ata praktikisht nuk kanë mëshirë, gjë që e tregon mënyra se si i kryejnë ezkekutimet.

E keqja nuk fle

“Kavaçët” janë të sulmuar, si nga kreu i grupit kriminal kundërshtar, ashtu edhe nga anëtarët e rangut më të ulët. Ndonëse njëri lider i “kavaçit”, Radoje Zvicer, është në arrati, ndërsa tjetri Slobodan Kasçelan, në burg, duket se grupi funksionon pa probleme dhe i arrin qëllimet e tij gjakatare. Nga ana tjetër, “skaliarët” e plagosur rëndë dhe të prerë kokën pësojnë vetëm humbje.

Siç thotë burimi, se e keqja nuk fle, është shfaqur edhe më 9 mars, kur në Beograd në një pompë në Rushnje u vra Ranko Radosheviq Eksobar nga Nikshiqi. Radosheviç gjoja ishte lider i klanit Nikshiç, por ai ishte jashtëzakonisht bujar ndaj Jovan Vukotiçit dhe klanit Skaljar – kujton burimi.

Një recetë për vdekjen – Zjarri dhe djegia e trupit

Që nga fillimi i luftës së klaneve të Kotorrit, metodat e vrasjeve mizore ishin shumë të ndryshme, veçanërisht kur klani i Veljko Belivuk dhe Marko Miljkoviç nga Beogradi morën në duart e tyre disa vrasje për “kavaçët”.

Kishte shumë shembuj klasikë, një prej tyre ishte vrasja me të cilën filloi lufta, kur Goran Radoman u vra në vitin 2014 në Beogradin e Ri. Megjithatë, djegia e trupave për të fshehur gjurmët e krimeve nuk është aspak e huaj për klanet Kavaçko dhe Belivuk. Sipas aktakuzës, në këtë mënyrë, sipas recetës së Zvicerit, janë vrarë Goran Mihajloviç, për të cilin akuzohet klani Belivuk, si dhe Nikolla Stanishiç në Lovçen. Të dy u dogjën në një pirg të bërë me goma makinash.