14/07/2024

Kryeministrat Edi Rama dhe Dritan Abazovic dolen ne nje konference per shtyp ne kuader te mbledhjes se perbashket te dy qeverive te zhvilluar ne Podgorice.

Rama e konsideroi Malin e Zi me shume se nje fqinje per Shqiperine.

Ai u ndal tek marreveshjet e rendesishme qe do firmosen ne kete mbledhje, sikurse eshte ndertimi i Ures mbi Bune.

Rama shtoi se ky nuk eshte nje projekt elektoral, perkundrazi.

Kreu i qeverise shqiptare njoftoi se ndetimi i ures qe do te lejoje direkt kalimin ne Velipoje do te jete nje investim i perbashket 50%-50%.

Duke u ndalur tek plani franko-gjerman per Kosoven, Rama tha se ai eshte plani me i mire i paraqitur ndonjehere qe duhet te normalizoje njehere e mire marredheniet mes dy vendeve.

Edoi Rama shtoi se ne muajin qershor ne Malin e Zi do te zhvillohet nje samit per “Ballkanin e Hapur”.

Abazovic nderkohe shtoi se marredheniet mes Shqiperise dhe Malit te Zi jane nje shembull per te gjithe Ballkanin Perendimor.