Lufta në Ukrainë: Shefi i OKB-së dënon pushtimin rus përpara përvjetorit

Më 24 shkurt të vitit 2022, Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dërgoi deri në 200 mijë ushtarë në Ukrainë në pushtimin më të madh evropian që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Kreu i OKB-së, Guterres ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës

Kreu i OKB-së, António Guterres ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës si një “fyerje” për ndërgjegjen kolektive të botës në një takim të Asamblesë së Përgjithshme gati një vit më vonë pas fillimit të sulmit të Rusisë.

Takimi po debatonte një mocion të mbështetur nga Ukraina dhe aleatët e saj që kërkonin që Rusia të tërhiqet menjëherë dhe njëherit, pa kushte.

Ukraina shpreson se duke mbështetur lëvizjen, vendet do të tregojnë solidaritet. Kremlini ka akuzuar Perëndimin se dëshiron të mposhtë Rusinë me çdo kusht.

Më 24 shkurt të vitit 2022, Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dërgoi deri në 200 mijë ushtarë në Ukrainë në pushtimin më të madh evropian që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.
Lufta shkatërruese që pasoi ka lënë të paktën 7,199 civilë të vdekur dhe mijëra të tjerë të plagosur, sipas një vlerësimi të OKB-së , ndërsa Rusia dhe Ukraina kanë parë secila të paktën 100 mijë ushtarë të tyre të vrarë ose të plagosur, sipas ushtrisë amerikane.

Më shumë se 13 milionë njerëz u bënë refugjatë jashtë vendit ose u zhvendosën brenda Ukrainës.

Pretendimi i Putinit se operacioni i tij ishte i nevojshëm për të “çmilitarizuar dhe denazifikuar” Ukrainën, një vend me lidhje historike me Rusinë, u hodh poshtë nga Ukraina dhe aleatët e saj si një mashtrim për një sulm.

“Ky pushtim është një fyerje për ndërgjegjen tonë kolektive,” i tha Guterres Asamblesë së Përgjithshme. “Është një shkelje e Kartës së Kombeve të Bashkuara dhe ligjit ndërkombëtar”.

Guterres tha se lufta po nxiste paqëndrueshmërinë rajonale dhe po nxiste tensionet dhe ndarjet globale, duke larguar vëmendjen dhe burimet nga krizat e tjera dhe çështjet e ngutshme globale.

OKB-ja ka të ngjarë të miratojë rezolutën, e cila nuk është ligjërisht e detyrueshme, por ka peshë politike. Votimi do të bëhet më vonë të enjten, në prag të përvjetorit të parë të pushtimit.

Gjatë vitit të kaluar, Asambleja e Përgjithshme ka votuar për rezoluta të ngjashme që kundërshtojnë pushtimin e Rusisë, transmeton BBC.

Në tetor 143 shtete anëtare votuan për të dënuar aneksimin e paligjshëm të Moskës të pjesëve të Ukrainës. Rusia, Bjellorusia, Siria dhe Koreja e Veriut kundërshtuan mocionin, ndërsa India dhe Kina ishin ndër 35 shtetet që abstenuan.
Guterres foli pasi presidenti rus, Vladimir Putin mbajti një fjalim duke fajësuar Perëndimin për luftën.

Në fjalimin e tij drejtuar kombit të martën, Putin njoftoi gjithashtu vendimin e Rusisë për të pezulluar një traktat kyç të armëve bërthamore pasi presidenti i SHBA-së Joe Biden, i ri nga një vizitë e papritur në Kiev, vlerësoi demokracinë perëndimore për qëndrimin kundër agresionit rus.

Biden e ka quajtur një gabim të madh vendimin për pezullimin e traktatit, të hartuar nga SHBA dhe Rusia në vitin 2010 për të parandaluar luftën bërthamore .

Të mërkurën, Putin u takua me zyrtarin më të lartë të politikës së jashtme të Kinës, Wang Yi, në Moskë dhe tha se bashkëpunimi me Pekinin ishte “shumë i rëndësishëm për të stabilizuar situatën ndërkombëtare”.

Vizita shënoi fundin e pretendimit të Kinës për neutralitet në lidhje me luftën në Ukrainë.

Share post: