Barcelona dhe Real Madrid koleksionuan fitoren e radhës në Javën e 32-të

Barcelona ‘blindon’ titullin, Yamal debutuesi më i ri te katalanasit, Benzema tripletë që ‘tremb’ Lewandowski

Gara për titullin kampion në La Liga mbetet një çështje e hapur. Barcelona dhe Real Madrid koleksionuan fitoren e radhës në javën e 32-të, me katalanasit që mbajnë distancën sërish në plus 11 pikë. Një hendek mjaft i madh ky duke parë që deri në fund kanë mbetur edhe 6 javë. Barcelona e Çavit nuk dëshiron që të lëshojë pe tashmë, me titullin e La Ligës që mbetet objektivi i vetëm i Barcelonës për të kurorëzuar me trofe një sezon me plot ulje-ngritje. Në fitoren 4-0 ndaj Betis, kryesuesit e kampionatit zgjatën periudhën e sfidave pa pësuar gol.

Tashmë, Barcelona nuk ka pësuar në 24 nga 32 javët e kampionatit këtë sezon, duke barazuar shifrat e sezonit 1986-1987 dhe ato të Atletico Madrid 7 vite më parë, teksa rekordi mbahet nga Deportivo La Coruna me 26 ndeshje pa pësuar. Ndaj andaluzianëve kishte vend edhe për talentin, Lamine Yamal, që u bë lojtari më i ri që debuton me fanellën e Barcelonës në kampionat dhe i pesti në historinë e tyre.

Spektakël dhe lumë golash në fitoren me poker, 4-2 të Real Madrid ndaj Almerias. Karim Benzema ishte heroi me një tripletë personale, duke mbajtur gjallë shpresat e kryeqytetasve për titull. Francezi kërcënon kreun e golashënuesve që mbahet nga Lewandowski me dy rrjeta më shumë. Ky ishte tregolëshi i tretë në 8 ndeshjet e fundit për sulmuesin, që konfirmohet ylli i skuadrës së Carlo Ancelottit. Benzema është tashmë lojtari i katërt me më shumë gola në historinë e La Ligës në kuotën e 234 golave, garë që udhëhiqet nga Lionel Messi me 474. Para francezit gjendet Telmo Zarra me 252 rrjeta, teksa Cristiano Ronaldo mbetet ende larg, me 311 realizime.

Klan News

Share post: