17/07/2024

Një zhvillues softuerësh që ka punuar me Kim Kardashianin në aplikacionin e saj fitimprurës ‘Kimoji’ pretendon se ai është shkatërruar financiarisht dhe po jeton jashtë veturës së tij.

David Liebensohn, 43 vjeç dhe dy kolegë shpikën gamën e emoji-ve me temë Ki Kardashianin, e cila rezultoi në mijëra shkarkime në sekondë dhe aplikacioni supozohet se gjeneronte një milion dollarë në minutë, shkruan DailyMail.

Por ata nuk morën asnjë cent pasi marrëveshja e tyre u shkatërrua pas asaj që ai pretendon se ishin keqkuptime dhe Kim dhe avokati i saj, Marty Singer, u dhanë atyre pak mundësi përveçse të largoheshin nga zhvillimi i ‘Kimoji’, duke humbur një pasuri të tërë.

Liebensohn e paditi Kimin për 300 milionë dollarë në vitin 2019 duke pretenduar se ajo i vodhi idenë, iku me markën tregtare, duke thënë për DailyMail.com: “Nëse nesër më godet autobusi, dua që të gjithë të dinë të vërtetën për Kardashianin”.

‘Por ekipi i Kimit thotë se Liebensohn me dëshirë i ka hequr të gjitha të drejtat e aplikacionit, duke i dhënë Kimit pronësinë ‘e papenguar’ të ‘Kimoji dhe vuri në dukje se pretendimet e tij kundër saj u refuzuan nga një gjykatës i Gjykatës së Lartë të Los Angelesit.

Liebensohn dhe kolegët e tij fillimisht kishin rënë dakord për një marrëveshje me ekipin e Kardashian për një pjesë fitimi në ‘Kimoji’ dhe një aplikacion kundër ngacmimit kibernetik që ata kishin krijuar të quajtur CensorGram, për të cilin Kim ishte e etur të bëhej fytyra promovuese e tij.

Liebensohn thotë se ai u detyrua të tërhiqte padinë e tij prej 300 milionë dollarësh pasi tarifat e tij ligjore dolën jashtë kontrollit, së bashku me pjesën tjetër të jetës së tij.

Ai humbi shtëpinë e tij, biznesin e tij prej dy milionë dollarësh dhe familjen e tij, tha ai për DailyMail.com. Ai tani jeton në veturën e tij të tipit ‘Toyota Prius’ të vitit 2011 për të kursyer qiranë dhe dushet i bënë në palestër.

Liebensohn thotë se nuk ka asgjë për të humbur dhe ka krijuar një faqe interneti www.kimkardashianruinedmylife.com duke përdorur të vetmen teknologji që zotëron – një iPhone 13.

Ai jetonte në Oklahoma City, por tani është zhvendosur në Los Angeles, ku ka valëvitur një pankartë në rrugët e Hollywoodit duke thënë: “Kim Kardashian më shkatërroi jetën”, me të cilën shpreson të tërheq vëmendjen e audiencës.

Liebensohn pranon se është i hidhëruar dhe nuk mund ta lërë situatën me kaq.

“Mendova se njerëzit mund të duan të dinë për këtë histori, çfarë kam për të humbur tani duke e treguar atë?”, pyeti ai.

“Unë jam duke fjetur fjalë për fjalë në makinën time. Unë gjithashtu mund t’i vendos të gjitha këto në një histori që njerëzit ndoshta mund ta kuptojnë dhe të shohin se çfarë ndodh”.

“Unë humba gruan time, fëmijët e mi më fajësuan mua, ata kaluan një kohë të vështirë në shkollë, ata ishin adoleshentë në atë kohë dhe idhulluan atë familje – Kim dhe motrat e saj – pastaj kjo ndodhi dhe na shkatërroi”.

Në padinë e tij, Liebensohn deklaron se së bashku me dy partnerë, Narayan Shankar dhe kushëririn e tij Daniel Rice, ai zhvilloi aplikacionin ‘CensorGram’ në vitin 2014 për të mbrojtur llogaritë e përdoruesve të rrjeteve sociale nga ngacmimet, duke zhvilluar gjithashtu përmbajtje emoji ‘seksi’, e cila tërhoqi vëmendjen e Kimit.

Miku i ngushtë i Kim, Jonathan Cheban, dyshohet se ra në kontakt për të organizuar një takim dhe një investim të mundshëm pasi asaj ‘i pëlqente ideja’, duke u takuar përfundimisht në shtëpinë e Kris Jenner në Calabasas në korrik 2014, ku padia e Liebensohn pretendon se ata ranë dakord për një marrëveshje 60/40 fitimesh nga ‘Kimoji’ në favor të Liebensohn dhe partnerëve të tij, dhe 50/50 për ‘CensorGram’.

“Kisha njerëz të tjerë të profilit të lartë, shumë të interesuar për të punuar me ne, por familja Kardashian thjesht kishin ndjekësit më të mëdhenj, se përkrahja e të famshmëve do të ishte e madhe”, tha ai.

Sipas padisë së Liebensohn, Kardashian insistoi në një telefonatë që ekipi i saj të paraqiste vetë aplikacionin për markën ‘Kimoji’, në mënyrë që ‘nuk kishte nevojë që ata të përballonin koston’, por më pas gjithçka u përkeqësua pesë minuta më vonë kur ajo me zemërim ktheu numr.

Liebensohn tha: “Pa dijeninë time, një nga partnerët tanë bëri një fotografi të disa fjalëve në një faqe që Kim përdori në aplikacionin tonë ‘CensorGram’. Asnjë dorezë e përdoruesit apo informacion privat. Vetëm një klip i vogël i një pamjeje ekrani për t’u mburrur. Privatisht mes tij dhe një miku”.

“Tani nuk kam asgjë për të humbur dhe po marr vëmendje virale në Reddit, TikTok dhe kam vendosur disa tabela nëpër Kaliforni. Njerëzit kanë bërë fotografi të tyre, duke lexuar historinë time në internet dhe duke e ndarë atë”.

“Unë definitivisht nuk kam marrë vendimet më të mira, sigurisht që e godas veten për shumë, por nuk jam një djalë i keq apo biznesmen”.

“Unë nuk jam i pangopur. Unë dua vetëm një jetë atje ku nuk më duhet të shqetësohem se si do të mbijetoj, në moshën 43-vjeçare”.

“Më nxit vazhdimisht kur dëgjoj diçka për familjet Kardashian ose Jenner. Duke dëgjuar këngën e Kanyet, ‘Facts’ ku ai thotë “Kimoji sapo mbylli App Store, ne fituam një milion në minutë. Është vërtet e vështirë të shmangësh shkaktimin kur ata janë kudo në TV dhe në internet”, tha Liebensohn.

“Dua të dihet plotësisht se çfarë më ka ndodhur. Thjesht më duhej ta vendosja në një faqe interneti dhe të tregoja një histori kohezive”.

“Unë i fajësoj ata për të gjitha këto. Sepse para se t’i takoja, isha në një trajektore pozitive. Pas kësaj, gjithçka për të cilën kisha punuar filloi të zbriste deri në pikën ku tani jam duke fjetur në makinën time. Ata kanë 1000% faj”. /Telegrafi/