12/07/2024


Sulmuesi i Barcelonës, Ansu Fati ka duruar një vit të vështirë, pasi ai përpiqet të rifitojë formën e tij nga dy sezone më parë, pasi ka humbur pjesën më të madhe të sezonit 2021-22 për shkak të lëndimeve.

Ndërsa verën e kaluar presidenti i Barcelonës, Joan Laporta e deklaronte atë ‘të paprekshëm’, zhurmat që dalin nga Barcelona janë shumë të ndryshme në ditët e sotme.

Sipas gazetës Mundo Deportivo, vetë Ansu Fati është i vendosur të ketë sukses te Barcelona. Ai nuk ka ndërmend të largohet nga klubi dhe nuk dëshiron të dëgjojë për perspektivën për ta bërë këtë.

Thelbësore për këtë mentalitet është besimi i menaxherit Xavi Hernandez, i cili vazhdon ta mbështesë atë si publikisht ashtu edhe privatisht. Xavi i ka thënë të ketë durim dhe i ka kujtuar se mund të duhet pak kohë për të arritur kulmin.

Megjithatë, raporti vazhdon të konfirmojë se Barcelona i ka dhënë agjentit të tij Jorge Mendes dritën jeshile për të kërkuar një rrugë daljeje këtë verë.

Aktualisht klubet e interesuara për yllin spanjoll janë Tottenham Hotspur, Manchester United dhe Bayern Munich.

Pavarësisht se çfarë do të ndodhë këtë verë, Ansu ka përfunduar punën e tij për të bërë një rikthim të duhur. Atij nuk i është dhënë ende një seri ndeshjesh që plotësojnë 90 minuta dhe rifitojnë mprehtësinë.

Xavi mund t’i thotë atij të ketë durim, por deri më tani nuk e ka përdorur Fatin vazhdimisht në një ecuri të vështirë, dhe çdo klub ku ai mund të transferohej do të duhej të bënte të njëjtën gjë në mënyrë që të kishte ndonjë shpresë që ai të kthehet në atë nivel.

Thënë kështu, me Barcelonën që duket rehat në garën për titull, Xavi mund ta bëjë këtë në 10 ndeshjet e mbetura të sezonit. Këto 10 ndeshje mund të kenë një ndikim të madh në të ardhmen e tij.