12/07/2024

Një marrëdhënie tashmë e ndezur midis SHBA-së dhe Kinës po përkeqësohet nga dy polemika të reja – njëra mbi origjinën e saktë të COVID-19 dhe tjetra që rrjedh nga paralajmërimet e rrepta të SHBA-së se Kina nuk duhet të armatosë Rusinë në luftën e saj në Ukrainë.

Mosmarrëveshjet e reja janë aq të tensionuara saqë përballja e fundit diplomatike e paprecedentë mbi një tullumbace të dyshuar spiune kineze që lundroi në të gjithë SHBA-në kontinentale nuk është as shkaku më i fundit apo më intensiv i grindjeve, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Kjo treshe konfrontimesh – së bashku me rritjen e tensioneve midis forcave amerikane dhe kineze në Azi dhe përshkallëzimin e përplasjeve mbi Tajvanin – po dramatizojnë një rivalitet të gjatë dhe dikur teorik të superfuqive, që befas është një realitet i përditshëm.

Kjo marrëdhënie gjithnjë e më kundërshtare prek fusha të shumta të jetës amerikane – nga ekonomia te shëndeti publik. Ajo përfshin sfidat me të cilat përballet ushtria amerikane, të cilët janë në mes të përplasjeve të mëdha gjeopolitike të fillimit të shekullit të 21-të, deri në rreziqet e paraqitura nga aplikacionet e dizenjuara nga kinezët në pajisjet elektronike që mbartin të gjithë kudo.

Po nxit mundësinë e rrezikshme që SHBA dhe Kina të jenë të bllokuara në një rrëshqitje potencialisht katastrofike drejt konfliktit. Dhe paraqet sfida serioze për një sistem politik të polarizuar të SHBA-së, i cili lufton të ketë një debat racional mbi këto çështje pa u futur në një lojë partizane se kush mund të jetë më i ashpër ndaj Kinës. Një sjellje e tillë vetëm sa thellon një cikël vetë-përjetësues të përshkallëzimit midis dy palëve.