Në tregjet botërore, çmimet e naftës ranë me rreth 4 për qind javën e kaluar

Në tregjet botërore, çmimet e naftës ranë me rreth 4 për qind javën e kaluar, pas një rritjeje të ndjeshme javën e kaluar, teksa tregtarët presin një ngadalësim të rritjes së ekonomisë amerikane dhe rrjedhimisht kërkesën për “arin e zi”.

Çmimi i një fuçie në tregun e Londrës javën e kaluar ra me 3.9 për qind, në 83 dollarë, ndërsa në tregun amerikan fuçia ishte më e lirë me 4.2 për qind, në 76.34 dollarë.

Çmimet humbën shumë nga fitimet e tyre nga java e kaluar, kur u rritën rreth 8 për qind pasi Rusia tha se do të prodhonte 500,000 fuçi në ditë më pak naftë në mars, ose rreth pesë për qind të prodhimit total. Por javën e kaluar u raportua se prodhuesit rusë vlerësojnë se nuk do të ulin eksportet pavarësisht njoftimeve të qeverisë.

FED: Do të vazhdojmë të rrisim normat e interesit
Çmimet e naftës u vunë nën presion javën e kaluar, kryesisht pasi u bë gjithnjë e më e qartë se banka qendrore e SHBA do të vazhdojë të rrisë normat bazë të interesit për të frenuar inflacionin. Sigurisht që do të ngadalësojë rritjen e ekonomisë më të madhe në botë, dhe rrjedhimisht kërkesën për naftë.

Dy zyrtarë të Fed paralajmëruan të enjten se banka duhet të rrisë më tej kostot e huamarrjes për të ulur inflacionin në nivelet e dëshiruara. Analistët i interpretuan deklaratat e tyre si një paralajmërim për një rritje më agresive të normave të interesit, nga frika për ekonominë dhe kërkesën për naftë.

Nervozizmi ka mbretëruar sërish për shkak të rritjes së interesit”, tha Steven Brannock nga PVM. Dhe se kërkesa në SHBA nuk është më mbresëlënëse u tregua nga raporti sipas të cilit rezervat e naftës së papërpunuar javën e kaluar u rritën me 16.3 milionë fuçi, në 471.4 milionë fuçi, që është niveli më i lartë që nga qershori 2021.

Share post: