Skijim: Albani po e çudit botën, mediumi i njohur francez befason për shqiptarin

Alban Elezi Cannaferina, djaloshi shqiptar me prejardhje nga Shkupi e me nënshtetësi franceze, djali ish mundësi të mirënjohur Adnan Elezi, po mahnit botën e skijimit.

19-vjeçari pas medaljes së argjendtë në lëshim, sot rrëmbeu të artën.

“Francezi Alban Elezi Cannaferina – kampion i botës në disiplinën e sllallomit të madh për junior”, e nis shkrimin mediumi i njohur francez “Lequipe.fr”.

“Nënkampioni i botës të enjten në lëshim, Alban Elezi Cannaferina, sot fitoi titullin e botës në sllallom të madh, në garën që u zhvillua në St. Anton të Austrisë.

E para në disiplinë për Francën që nga fitorja e Alexis Pinturault në Garmisch (Gjermani) në vitin 2009, Crans-Montana (Zvicër) në 2011 dhe ajo e Mathieu Faivre në Les Houches në 2010.

Skiatori 19-vjeçar nga Courchevel mundi finlandezin Eduard Hallberg (i dyti në +0.32) dhe norvegjezi Oscar Andreas Sandvik (i 3-ti me – +0.43).

Ai fitoi biletën e tij për finalet e Kupës së Botës, me djemtë senior, që do të mbahet në Soldeu në mes të marsit.

Ai do të garojë të mërkurën në sllallom në St.Anton”, shkruan media franceze.

Share post: