14/07/2024

Kim Kardashian vendosi të shtojë në koleksionin e saj të bizhuterive varësen e kryqit Attallah të Princeshës Diana. Ajo mori pjesë në ankandin vjetor të Sotheby’s Royal & Noble të mërkurën dhe u largua me copën e mrekullueshme, e cila përmban gurin e çmuar ametistë me prerje katrore të theksuar nga 5.25 karat diamante.

Kim Kardashian dha 197,453 dollarë, që sipas shtëpisë së ankandit ishte “dyfishi i vlerësimit”. “Ne jemi të kënaqur që kjo pjesë ka gjetur jetë të re në duart e një emri tjetër të njohur botëror ,” tha Sotheby’s Royal & Noble në një deklaratë.
Princesha Diana e vendosi medaljonin në disa raste, më së shumti në galan e bamirësisë Birthright të vitit 1987 në Londër, e cila mbështet punën humanitare të organizatës për gratë që kalojnë shtatzëninë. Kryqi është mbajtur vetëm nga princesha dhe pas vdekjes së saj, deri më tani nuk është parë në publik.
Sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar nga Sotheby’s, xhevahiri ka një histori dekadash të gjatë, duke filluar me bizhuteritë e oborrit Garrard, të cilët projektuan medaljen në vitet 1920.

Ajo u ble më vonë nga Naim Attallah CBE, ish-drejtori menaxhues i grupit të Asprey & Garrard, i cili shpesh i huazonte xhevahirët unik Princeshës Diana në vitet 1980./abcnews.al