Dy opsionet e Messit për të ardhmen e tij pas largimit nga PSG


Ylli argjentinas, Lionel Messi ende nuk e ka marrë vendimin përfundimtar për të ardhmen e tij, por përflitet për dy opsione të mundshme.

Messi e di me siguri që nuk do të vazhdojë te Paris Saint-Germain, ky vendim është marrë, por jo ai i destinacionit të tij përfundimtar.

Janë dy kërkuesit që po bëjnë oferta shumë të vështira për argjentinasin: Al-Hilal nga Arabia Saudite dhe Barcelona.

Të dyja opsionet kanë të mirat dhe të këqijat e tyre dhe Leo është duke e menduar, megjithëse nuk do të vendosë deri në fund të sezonit.

Një ofertë marramendëse

Në Arabi ata besojnë se lojtari do të nënshkruajë për Al-Hilal. Oferta është stratosferike. Flitet për 400 milionë euro në sezon.

Dhe nëse nuk do të ishte kjo shumë, sigurisht që do të ishte pafundësisht më e lartë se çdo ofertë e ardhur nga Barcelona apo ndonjë klub tjetër evropian i nivelit të lartë.

Messi e di këtë dhe në këtë drejtim marrëveshja nuk do të ishte problem sepse në çështje parash askush nuk mund të konkurrojë me ta. Por, vendimi përfundimtar i lojtarit për të kërkuar të shkojë atje mungon.

Pavarësisht se sa afër është marrëveshja në nivel ekonomik, lojtari është i lumtur që shkon në Arabi.

Optimizëm te Barça

Edhe Barça po bën ofertë për të dhe këtu faktori emocional është më i rëndësishmi. Leo do të ishte i lumtur të kthehej në Camp Nou, por problemet e klubit me faturën e pagave janë një pengesë e madhe.

Në Barça janë optimistë sepse e kuptojnë se bisedimet me La Ligën për t’i dhënë dritën jeshile planit të fizibilitetit janë në rrugën e duhur.

Në fakt, ata mendojnë se tashmë e kanë zgjidhur.

Fatura e pagave

Ky do të ishte hapi i parë për kthimin e Leos, por është gjithashtu e nevojshme që të zbatohen marrëveshjet e atij plani të qëndrueshmërisë dhe një nga lojtarët të dëshirojë të largohet për të çliruar masën e pagave.

Dhe largimi i Busquets nuk mjafton. Për këtë arsye, ata ende nuk i kanë bërë një ofertë lojtarit.

Përveç kësaj, te Barcelona frikësohen se do të ketë një ‘kundërpërgjigje’ nga Arabia dhe do të përmirësojnë ofertën që i është bërë lojtarit.

Vendimi në fund të sezonit

Messi ndërkohë pret fundin e sezonit për të vendosur të ardhmen e tij. Siç ka bërë shumë të qartë në një deklaratë babai i tij, nuk ka marrëveshje me askënd.

Gjithçka do të shihet kur të përfundojë gara dhe më pas lojtari do të vlerësojë të gjitha ofertat që ka në tavolinë sepse nuk përjashtohet që një klub evropian të bëjë një propozim të fundit, përcjell telegrafi.

Share post: