17/07/2024

Mohammad Zafri thotë se kujtesa e tij është e turbullt pasi i mbijetoi rrahjeve të pamëshirshme nga talebanët.

Por një ngjarje që vështirë të harrohet është thirrja pranverën e kaluar në selinë e grupit militant për të mbledhur dokumentet që ai kishte lënë pas, pasi ishte punonjës i administratës së mëparshme, të mbështetur nga ndërkombëtarët. Duke mos dashur të shkaktonte telashe, ai shkoi vetëm për ta kuptuar shumë vonë se ishte një kurth.

Zafri, emri i vërtetë i të cilit nuk është i njohur për arsye sigurie, tha se ishte jashtë zyrave të talebanëve kur ndjeu një grusht të fortë në pjesën e pasme të kokës. Ai ra në tokë dhe më pas u tërhoq zvarrë brenda.

“Ishin rreth 12 anëtarë talebanë që më rrethonin, ata më lidhën në një karrige dhe filluan të më rrihnin nga të gjitha anët”, tha Zafri për CNN.

36-vjeçari pretendoi se më pas u arrestua dhe u torturua për gati katër muaj, pasi talebanët e akuzuan atë për komplot kundër tyre duke punuar me Frontin e Rezistencës Kombëtare (NRF), një grup gueril që zhvillon luftë kundër talebanëve, transmeton oranews.

“Ata u përpoqën të më mbytin dhe të më mbysin duke më lidhur një qese plastike në fytyrë, duke më thënë të rrëfej se kam punuar me NRF-në”, tha ai. “Por meqë nuk kam qenë kurrë pjesë e saj, nuk e kam rrëfyer… Më pas më varën me kokë poshtë, një herë nga këmbët, një herë nga duart e mia”.

Ai shtoi: “Kam bërtitur aq fort, saqë jam errësuar për shkak të traumës”.
Zafri – i cili mbetet në Afganistan dhe foli në kushte anonimiteti – ishte përpjekur pa sukses të largohej nga vendi kur talebanët morën kontrollin, nga frika se çfarë mund të kishte përpara. Ai tani jeton i fshehur me familjen e tij.