14/07/2024

Seriali ‘The Simpsons’ është i famshëm për bërjen e ‘parashikimeve’ të çuditshme të sakta, por këtë herë ata mund të kenë kryer një parashikim të dyfishtë të saktë.

Përdoruesit e mediave sociale po ia atribuojnë filmit vizatimor dy ngjarje aktuale të palidhura me njëra-tjetrën, akuzat ndaj ish-presidentit Donald Trump dhe histerinë e filmit Barbie të Greta Gerëig, në të njëjtin episod, raporton New York Post.

“Simpsons i bëjnë parashikimet e tyre sërish drejt e në shenjë! Barbie dhe Donald Trump TË DY!” deklaroi një përdorues i Twitter-it.

Prokurori i Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, e goditi Trumpin me 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit të martën, duke shënuar kështu rastin e parë të paditjes së një ish-presidenti.

Ky zhvillim monumental ndodhi që përkoi me publikimin e një traileri të ri për filmin ‘Barbie’ me Margot Robbie dhe Ryan Gosling.

Dhe ndërsa këto ngjarje aktuale në dukje nuk mund të ishin më pak të lidhura, të dyja dyshohet se u përshkruan në një episod të vitit 1994 të ‘The Simpsons’.

Ky rast i fundit i serialit që parashikon të ardhmen ndodhi gjatë një serie të titulluar ‘Lisa vs Malibu Stacy’, në të cilin Lisa Simpson përpiqet të bëjë që krijuesit e Barbie të dalin me një lodër më feministe që fuqizon vajzat e reja.

Në një nga skenat, një klip i cili është përhapur gjerësisht në mediat sociale, banorët e Springfield shihen duke parë një program televiziv ku spikerja Kent Brockman i drejtohet fushatës së saj.

“Megjithëse ishte e pazakontë të shpenzoje 28 minuta duke raportuar për një kukull, ky reporter e kishte të pamundur të ndalonte së foluri,” thotë transmetuesi.

“Është thjesht një lajm interesant njerëz. Naten e mirë.”

Më pas, në një strumbullar që është tipik për gazetarin e animuar, Brockman përfundon segmentin duke njoftuar se presidenti është arrestuar.

Eshtë e panevojshme të thuhet, fansat e ‘The Simpsons’ e konsideruan këtë parashikimin e serialit më të goditur deri më tani.

“Filmi Barbie dhe Arrestimi i Trump? Simpsons parashikojnë përsëri të ardhmen,” pohoi një përdorues i Twitter-it.

Një tjetër tha: “Jam i bindur se dikush në ekipin e Simpsons ka udhëtuar në kohë”.

“Nuk do të gënjej, ky është parashikimi më i egër i Simpsons,” shkroi një përdorues i Twitter.

Ajo që krijuesi i serialit Matt Groening nuk mund ta merrte me mend gati 30 vjet më parë, janë titujt e jetës reale sot: Akuzat e Trump burojnë nga një skemë që përfshin bërjen e pagesave me gjashtë shifra për yllin porno Stormy Daniels dhe ish-modelen e Playboy Karen McDougal.

Sipas akuzave të prokurorisë, Trump ka paguar para për t’i bindur që të heshtnin në lidhje të supozuara me ish-presidentin përpara fushatës së tij zgjedhore të 2016-ës.

Ndoshta më depërtuese ishte premisa e episodit për rinovimin e imazhit të Barbie për të pasqyruar vlerat e ditëve moderne – gjë që mbetet një pikë debati edhe sot.

Në vitin 2019, kompania mëmë e Barbie, Mattel, hodhi në treg një Barbie neutrale gjinore, duke nxitur kritikët e krahut të djathtë të akuzojnë firmën për përkulje ndaj masave ‘woke’.

Në të kundërt, audienca progresive lavdëroi kompaninë e lodrave për mishërimin.

Në të kaluarën, The Simpsons janë cituar se kanë parashikuar gjithçka, nga trazirat e Kapitolit deri te bërja e Kamala Harris z.presidente.