14/07/2024

Presidenti polak, Andrzej Duda e ka dekoruar Volodymyr Zelenskyn me “Urdhrin e Shqiponjës së Bardhë” gjatë një ceremonie në pallatin presidencial në Varshavë.

“Urdhri i Shqiponjës së Bardhë” është çmimi më i vjetër dhe më i lartë polak dhe u jepet “individëve të shquar”, tha Duda në prani të Zelenskyt dhe zonjave të para të të dyja vendeve.

“Ai është një njeri unik. Ti, Volodymyr, je unik”, tha Duda.

“Askush prej nesh një vit më parë, pas pushtimit rus, nuk mund ta dinte se çfarë do të ndodhte me Ukrainën dhe çfarë do të ndodhte me ju personalisht. Pa dyshim, ne e dimë se pozicioni juaj, së bashku me qëndrimin e popullit heroik ukrainas shpëtoi Ukrainën nga agresioni rus”, shtoi Duda, duke e quajtur Zelenskyn “një njeri me cilësi të jashtëzakonshme”.

Zelensky dhe gruaja e tij, Olena, janë në Poloni për atë që po faturohet si vizita më e plotë shtetërore që presidenti ukrainas ka ndërmarrë që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia, transmeton Klankosova.tv.