18/07/2024

Në frontin e betejës, forcat e Moskës kanë nisur një sulm në territorin e Ukrainës me një sërë armësh.

Forcat ruse kryen pesë sulme me raketa, 35 sulme ajrore dhe 76 sulme me sisteme të rënda raketash gjatë ditës që lamë pas, tha ushtria e Ukrainës sot.

Zelensky: E ardhmja e Ukrainës varet nga betejat kryesore në lindje
Infrastruktura civile në rajonet Sumy dhe Donetsk u godit, tha ai.

Ukraina ka zmbrapsur gjithashtu sulmet ndaj shtatë vendbanimeve në zonën e Bakhmut, shtoi ushtria.

Në një pyll rreth pesë milje nga përpara, topat u lëshuan dhe shpërthimet gjëmuan vazhdimisht në distancë.

Moska ka thënë se marrja e Bakhmutit do të hapte një rrugë për të kapur të gjithë rajonin e Donetskut.