Stuhia Larisa godet Britaninë, bllokuhen njerëzit në trafik (FOTO)

Stuhia Larisa goditi disa pjesë të Britanisë me stuhi deri më 50 mph sot, ndërsa do të bjerë deri në 40 cm borë, raporton National Highways North-West, transmeton Gazeta10.

Njerëzit për shkak të kësaj stuhie e cila ka ndodhur mund të ketë rrezik të madhë për ta , pasi disa shoferë u bllokuan në M62 në Mançesterin e Madh në dëborë gjatë natës.

Trafiku është bllokuar në orët e para të mëngjesit të sotëm për shkak të borës së dendur.

Disa burime tha se në një moment bllokimi në M62 në lindje midis Rochdale dhe Saddleëorth u shtri në rreth tetë milje.

Met Office lëshoi tre paralajmërime ngjyrë qelibar për Anglinë veriore, Midlands, Uellsin e Veriut dhe Irlandën e Veriut, ku priten ndërprerje të konsiderueshme.

Katër paralajmërime të verdha për borë mbulojnë gjithashtu pjesën tjetër të vendit, me përjashtim të Anglisë Juglindore dhe Skocisë perëndimore.

Njerëzit mbetën të mbërthyer në M62 këtë mëngjes pas më shumë se shtatë orësh në bishtet e gjata me milje të shkaktuara nga një natë me reshje të dendura bore.

Kalimi në rrugës që kalon nëpër Yorkshire dhe Mançesterin e Madh është ndalua në orët e para të mëngjesit të sotëm, për shakë të kësaj stuhis thuhet se disa shoferë kanë braktisur makinat e tyre.

Në mëngjesin e sotem, dissa burime kanë treguar se kishte të paktën tre orë vonesa në drejtim të lindjes midis Rochdale dhe Huddersfield dhe vonesa prej të paktën 90 minutash në karrexhatën me drejtim perëndim midis Huddersfield dhe Saddleëorth, ku dy korsi mbeten të mbyllura./Gazeta10

Share post: