14/07/2024

laçi për diabet “Ozempic” është shndërruar në fenomen të mediave sociale për përparësitë e tij në humbje peshe, mirëpo përderisa ky ilaç po rritë popullaritetin e tij, doktorët paralajmërojnë për efekte shumë të dëmshme shëndetësore.

Videot nën hashtagun#Ozempic kanë rreth 600 milion shikime në TikTok, ku shumë përdorues rregullisht publikojnë pamje për humbjen e tyre të peshës.

“Humbja e 40 kilogramëve në më pas se tre muaj është e mundur” duke iu falenderuar Ozempic, shkruan në TikTok-er francez në postimin e tij në dhjetor me rreth 50 mijë shikime, shkruan AFP, përcjell Klankosova.tv.

Ilaçi për injeksion nga firma farmaceutike daneze “Novo Nordisk” fillimisht u zhvillua dhe u miratua në shumë vende për të trajtuar diabetin e tipit 2.

Përbërësi aktiv i ilaçit, semaglutide, lidhet me receptorët e një hormoni që kontrollon sheqerin në gjak, duke stimuluar lirimin e insulinës kur nivelet e glukozës janë të larta.

Në fillim të vitit 2021, hulumtimi i rishikuar nga kolegët zbuloi se pothuajse tre të katërtat e njerëzve që përdornin ilaçin humbën më shumë se 10 përqind të peshës së tyre trupore.

“Novo Nordisk” që atëherë ka zhvilluar një ilaç semaglutide me një dozë më të lartë të quajtur Wegovy posaçërisht për trajtimin e obezitetit, i cili u miratua për përdorim në Shtetet e Bashkuara në vitin 2021, dhe në Evropë dhe Mbretërinë e Bashkuar në vitin e kaluar.

Wegovy nuk është ende në treg në Mbretërinë e Bashkuar, Francë apo disa vende të tjera, por Ozempic është në dispozicion me një recetë normale.

Douglas Tëenefour, kreu i kujdesit në qendrës “Diabetes UK”, tha në faqen e internetit të bamirësisë se Ozempic “nuk është një ilaç për njerëzit që nuk kanë diabet ose janë në rrezik të diabetit të tipit 2”.

Rregullatori francez i barnave ANSM u ka kërkuar mjekëve që të përshkruajnë Ozempic vetëm për diabetin.

Nuk ka pasur një “rritje të papritur të konsumit në muajt e fundit”, tha ANSM,duke shtuar se kishte pasur “tensione të furnizimit” në mbarë botën.

“Novo Nordisk” tha për AFP se “kërkesa më e fortë sesa pritej” për Ozempic kishte rezultuar në “disponueshmëri të përhershme dhe rezerva periodike” në të gjithë botën.

Mjekët kanë shprehur shqetësimin se njerëzit me diabet mund të mos jenë në gjendje të marrin semaglutide, për shkak të kërkesës në rritje nga njerëzit që kërkojnë të humbin peshë.

Karine Clement, një specialiste e obezitetit në institutin e kërkimit mjekësor INSERM të Francës, tha se kur Wegovy bëhet i disponueshëm, është e rëndësishme që njerëzit të ndjekin nga afër recetën e tyre.

“Nuk është një drogë magjike,” tha ajo. “Siç ndodh gjithmonë me obezitetin, ai duhet të shoqërohet me një plan trajtimi gjithëpërfshirës.”

Mjekët kanë shprehur gjithashtu shqetësime në lidhje me efektet anësore të semaglutide, për të cilat Faillie tha se nuk janë diskutuar.

“As pacientët dhe as mjekët nuk janë të motivuar të raportojnë” efektet anësore, tha ai.

Por Faillie tha se “ekzistojnë gjithashtu rreziqe më të rralla dhe më serioze si pankreatiti akut — i cili mund të ndodhë edhe në doza më të ulëta — çrregullime të tëmthit dhe raste të rralla të kapsllëkut të rëndë që mund të çojë në obstruksion të zorrëve.”

Ajo gjithashtu vuri në dukje një “rritje të rrezikut të kancerit të tiroides” pas disa vjet trajtimi.

Ndërkohë që rreziqet ishin të arsyeshme duke marrë parasysh përfitimet për njerëzit me diabet, “ka ende pasiguri, veçanërisht në pacientët obezë për një afat të gjatë,” tha ajo.

“Nëse përdoret për të humbur disa kilogramë, atëherë përfitimi terapeutik është zero. Kjo do të ishte thjesht kozmetike, ndërsa rreziqet mbeten”, shtoi Faillie.