18/07/2024

Kina ka dërguar 53 tonë tenda për të ndihmuar Turqinë e goditur nga tërmeti, me më shumë ndihmë urgjente të planifikuara në të ardhmen e afërt.

Tendat u nisën nga Shangai dhe janë planifikuar të mbërrijnë në Stamboll më vonë të dielën, tha transmetuesi shtetëror CCTV. Të dërguara në aeroplanë të mëdhenj mallrash tendat do të ndihmojnë në operacionet e ndihmës.

Grupi i parë i furnizimeve nga qeveria e Kinës, 40 mijë batanije, mbërriti në Stamboll të shtunën, sipas CCTV. Vendi po planifikon të dërgojë pajisje mjekësore, duke përfshirë makina elektrokardiograme, instrument diagnostikues me ultratinguj dhe automjete mjekësore dhe shtretër spitalorë në të ardhmen e afërt, përcjell Klankosova.tv

Një ekip shpëtimi prej 82 anëtarësh i dërguar nga qeveria kineze mbërriti në Turqi të mërkurën.