NBA: Fitore të sigurta të ekipeve favorite

Shtatë fitore për vendasit dhe dy për ato mysafire, është epilogu i takimeve të nëntë ndeshjeve të zhvilluara sot në kampionatin amerikan të basketbollit NBA.
Skuadra e Milwaukee me një lojë fantastike shënoi fitore të sigurtë në përballjen me ekipin Miami duke e mundur me rezultatin 123 – 115. Ashtu si gjithmon edhe në këtë ndeshje shkëlqen greku Antetokounmpo i cil realizoi 35 pikë, 15 kërcime e 11 asiste . Me këtë fitore skuadra e Milwaukee mbanë pozitën e dytë te Konferenca e Lindjes.

Një ndeshje tjetë interesante u zhviillua me Golden State dhe Dallas që përfundoi me fitoren e Warriors me rezultat 119 – 113. Te Warriors më efiks ishte Stephen Curry me 21 pikë, 6 kërcime e 7 asist, ndërsa te Dallas sot u veçua Spencer Dinwiddie i cili realizoi 25 pikë 4 kërcime e 4 asist.

LIderi në renditjen e Konferencës Perëndim që ka 37 fitore e 16 disfata, sot mundi me rezultat të sigurt ekipin Atlanta me rezultat 128-108. Lojtari i ndeshjes ishte Muray me 41 pikë, 5 kërcime e 7 asiste.

Fitore të sigurt ka shӕnuar Oklahoma ndaj Houston me rezultat të thellë 153-121. Lojtari më mire i kësaj përballje ishte Shai Gilgeous-Alexander i cili realizoi 44 pikë, 4 kërcime e 6 asiste.

Oklahoma – Houston 153 – 121

Golden State Warriors – Dallas 119 – 113

Denver – Atlanta 128 -108

Brooklyn – Washington 125-123

Nju Orleans – Los Angeles Lakers 131-126

Detroit – Phoenix 100 – 116

Nju York – Los Angeles Clippers 128 – 134

Chicago – Portland 129 – 121

Milwaukee – Miami 123 – 115

Përgatiti: Shaban Sinani /KlanMacedonia/

Share post: