Zyrtare: Ajaxi shkarkon trajnerin

Ajaxi ka njoftuar se kanë shkarkuar trajnerin, Alfred Schreuder.
Ishte vetë klubi holandez që përmes një komunikate njoftuan shkarkimin e trajnerit me efekt të menjëhershëm.
“Kontrata e trajnerit kishte afat deri më 30 qershor 2024, por tani ndërpritet menjëherë. Puntverlitë e shumta dhe mungesa e zhvillimit të ekipit janë arsyet kryesore për vendimin tuaj. Kryesia e klubit nuk ka më besim në një bashkëpunim të mëtejshëm”, thuhet në komunikatën e klubit.
Ajaxi gjithashtu njofton se edhe bashkëpunimi me ndihmës trajnerin, Matthias Kaltenbach tashmë ka përfunduar.
Për shkarkimin e Alfrediti, Edwin van der Sar tha: “Është një vendim i dhimbshëm, por edhe i nevojshëm. Pas një fillimi të mirë të sezonit, ne humbëm pikë të panevojshme. Loja ishte gjithashtu e paqëndrueshme. Për shkak të WK, ishte një pushim i hershëm dhe i gjatë dimëror Alfredi mori de tijd en fsheh besimin tonë për të ndryshuar gjërat dhe për t’i përmirësuar ato Javët e fundit u bë gjithnjë e më e qartë se ai nuk e dinte kohën, ndërsa ne ishim të mendimit se pavarësisht transferimeve të shumta, ai kishte një një përzgjedhje e fortë dhe e denjë për kampionatin për vendimin e tij”.
Alfred Schreuder erdhi verën e kaluar nga Club Brugge te Ajaxi. /Zeri.info

Share post: