14/07/2024

Në emisionin “Rudina” në Tv Klan, Genta Gjalpi ka treguar për jetën e saj në një fshat të Devollit. Ajo tregon se gjatë verës, një pjesë të saj e kalon nëpër plazhet më të bukura të Shqipërisë e më pas kthehet për të thurur qepët apo për t’u marrë me perimet e mbjella siç janë specat, kastravecët, domatet, bamjet etj.

Rudina Magjistari: Çfarë mbillni tjetër në bahçe?

Genta Gjalpi: Unë në verë e ndaj, gjysmën e verës jam nëpër plazhet më të bukura të Shqipërisë, e veshur me rrobat më bukura dhe gjysmën tjetër jam duke thurur qepët ose aty tek kopshti. E kam shumë më qejf dhe çdo gjë që duhet, perimet, ato luleshtrydhet e egra.

Rudina Magjistari: I ndërroni çdo vit?

Genta Gjalpi: I ndërrojmë vetëm vendin sepse duhet ndërruar vendi që të prodhojmë më shumë. Kemi një oborr të bukur.

Rudina Magjistari: Mbillni domate, kastraveca?

Genta Gjalpi: Kastravecë, speca, të gjitha, bamje.

Rudina Magjistari: Për sa kohë ju mbajnë ato prodhimet e kopshtit tuaj, jam kurioze?

Genta Gjalpi: Pak a shumë gjithë dimrin. Unë për shembull i kam shumë qejf misrat e zierë gjatë gjithë vitit, i vë në ngrirje të frigoriferit. Edhe diçka dua ta them, sado fshati ka papastërti nga kafshët e kështu, unë në fshat edhe sikur të lahem një herë në javë qëndroj prapë e pastër, ndërsa në Tiranë është e pamundur. Gjyshi dhe gjyshja ime janë nga 90 vjeç të dy dhe nuk kanë pirë një aspirinë në jetën e tyre dhe janë shumë të fortë. /tvklan.al