Sondazhi: 83% e ukrainasve duan anëtarësimin në NATO

Një rekord 83 për qind e ukrainasve do të dëshironin që vendi i tyre të anëtarësohej në NATO, sipas një sondazh me bazë në Kiev, që vjen pasi Ukraina aplikoi për t’u bashkuar me bllokun ushtarak.

Sondazhi me 2000 persona nga Rating Group u krye të shtunën dhe të dielën pasi Presidenti Volodymyr Zelensky njoftoi se Ukraina po dorëzonte një kërkesë për anëtarësim të përshpejtuar në NATO, shkruan Al Jazeera.

Rating Group tha se përqindja e atyre që mbështesin anëtarësimin në NATO ishte më e larta e regjistruar ndonjëherë nga një sondazh në Ukrainë. Katër për qind thanë se do të votonin kundër anëtarësimit në bllok dhe nëntë për qind thanë se nuk do të votonin.

Në nëntor, një sondazh doli në përfundimin se 55 për qind e ukrainasve mbështesin anëtarësimin në NATO, duke ilustruar se sa ashpër ka ndryshuar opinioni publik për çështjen e aleancës ushtarake që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt.

Sondazhi i ri tregoi se mbështetja për anëtarësimin në NATO ishte rritur shtatë pikë përqindje që nga qershori. /abcnews.al

Të fundit

Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?

Rekomandimet për orët e nevojshme të gjumit tek fëmijët...