Manchester City krijon një shall inteligjent për gjurmimin e reagimit të tifozerisë

Manchester City dëshiron që dijë çfarë i gëzon tifozerinë e klubit. Ditën e Mërkure klubi i Premier League tha se në bashkëpunim me Cisco, partnerin e saj teknologjik që prej 2019-ës, ka krijuar “Connected Scarf”, një shall i cili ka sensorë që matin rrahjet e zemrës, temperaturën e trupit dhe gjendjen emocionale që atij që e mban gjatë një ndeshjeje.

Sipas klubit dhe Cisco, aksesori do të sjellë tifozët më pranë lojës se më parë, por përtej deklaratave nuk është i qartë funksioni që do të kryejë.

Cisco tha se kishte bërë një program pilot për të testuar pajisjen duke ju dhënë gjashtë tifozëve një shall të tillë. Ndërsa shalli regjistroi të dhëna përgjatë 120 momenteve kyçe të lojës, dy organizatat kishin informacione konkrete për të kuptuar se çfarë ndjeu secili fans.

Kompania planifikon të ofrojë shallin për tifozët  sezonin e ardhshëm. /PCWorld Albanian

Të fundit

Rama për “Der Spiegel”: Serbia duhet ta njohë Kosovën, por Vuçiqi s’mund ta bëjë këtë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për...

Ngadalësohet rritja ekonomike, por Kurti lavdërohet për rritje të të hyrave

Zhvillimi ekonomik i vendit ka stagnuar në krahasim me...

Java e parë e vjeshtës parashihet të ketë mot të ndryshueshëm

Java e parë e vjeshtës parashihet të ketë kushte...