Këtë pranverë garderoba është plot me flutura

Janë të pakta motivet që moda i ka pëlqyer aq shumë sa fluturat duke filluar në vitet 1930 dhe printimet e Elsa Schiaparelli dhe shumë më vonë si veshjet me shkëlqim fluturash gjatë fillimit të viteve 00. Fluturat kanë atë që ne e quajmë status. Në muajin e modës me koleksionet për sezonin S/S 2022, në shumë raste pamë që fluturat të bëhen frymëzim, si në sfilatën e Alberta Ferretti, Chanel dhe kulmin e buzz shoë-t të Blumarine.

Vajza e posterit Y2K Dua Lipa është një fanse e madhe e trendit. “Vetëm energji fluturash në 2021”, shkroi ylli i popit në Instagram në fund të vitit të kaluar. Fotografia e saj e profilit në platformë tregon dritën e një fluture ‘bruz’ që shfaqet në fytyrën e saj. 

Por fluturat ‘kanë fluturuar’ edhe në garderobën e saj.
Nëse shikoni më nga afër, fluturat janë kudo. Të printuara, në veshje dhe aksesorë, të qëndisura, 3D, në kapëse flokësh të imta, por edhe filtra në rrjetet sociale.

Për të tjerët, fluturat simbolizojnë çlirimin, për të tjerët, transformimin dhe ndryshimin, lirinë dhe bukurinë. Pra, mund ta kuptojmë shumë lehtë pse janë konsideruar edhe  simboli i vitit 2021, momenti që shpreh gjithçka që ndjejmë, teksa dolëm nga pandemia.

Të fundit

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...

Mike apo rivale? Në mes të garës së fortë, Alketa Vejsiu bën veprimin e papritur për Lori Hoxhën

Këtë sezon të ri televiziv, dy spektaklet më konkurrente...

Nagavci akuzon komunat se po bëjnë politikë me mësimdhënësit e shkollat, në dëm të Qeverisë

Në Kosovë po vazhdon greva në arsim, derisa palët...