Shtëpia e Bardhë bën presion ndaj Rusisë për lirimin e ish-marinsit amerikan

Shtëpia e Bardhë u zotua sot se do të vazhdojë të bëjë presion për lirimin e pakushtëzuar të një ish-marinsi amerikan të burgosur në Rusi për spiunazh.

Paul Whelan, i cili gjithashtu ka nënshtetësi të Mbretërisë së Bashkuar, si dhe pasaporta kanadeze dhe irlandeze, u dënua me 16 vjet me akuza për spiunazh në vitin 2020, raporton Sky news, përcjell “Bota sot”.

Policia tha se e kapi atë në “dorë të kuqe” me një memorie kompjuteri që përmbante një listë të agjentëve sekretë rusë.

Megjithatë, ish-marinsi u deklarua i pafajshëm, duke pretenduar se ai ishte ngritur nga një operacion dhe se atij i ishte dhënë disku USB nga dikush tjetër.

Këtë javë, një shkëmbim i të burgosurve SHBA-Rusi që solli lirimin e Trevor Reed, gjithashtu një ish-marinist amerikan, solli në qendër të vëmendjes Whelan.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, tha se SHBA do të vazhdojë të bëjë presion për lirimin e tij pa kushte.

Të fundit

Foshnja 4-muajshe në gjendje të rëndë, arrestohet edhe nëna shqiptare në Greqi, dyshohet për dhunë

Një foshnjë shqiptare, vetëm katër muajshe ndodhet e shtruar e intubuar...

U raportua i zhdukur 43 vjeçari nga Tetova me probleme shëndetësore

Policia e Tetovës informoi se me 25 shtator 2022...

Përfshihet nga flakët një barakë druri në Tetovë

Zjarrfikësit e Tetovës sot ndërhynë në një zjarr në...