Donfried: Maqedonia e Veriut ka përmbushur detyra të vështira, e ardhmja e saj është në BE

Donfried: Maqedonia e Veriut  ka përmbushur detyra të vështira, e ardhmja e saj është në BE

Ne mbështesim fuqimisht euroaspiratat tuaja dhe ne duam që konferenca ndërqeveritare të zhvillohet sa më shpejt të jetë e mundur e cila po zgjatë shumë.Ju keni kryer detyra të vështira, keni kryer reforma dhe meritoni të bëni përparim të shpejtë. E ardhmja e Maqedonisë së Veriut është në BE, tha ndihmëssekretarja amerikane e shtetit për çështje evropiane dhe euroaziatike, Karen Donfrid pas takimit të sotëm me ministrin e Jashtëm Bujar Osmani.

“Shtetet e Bashkuara vlerësojnë përpjekjet e Maqedonisë së Veriut për një të ardhme euroatlantike. Ne mbështesim fuqimisht aspiratat tuaja dhe dëshirojmë që konferenca ndërqeveritare të mbahet sa më shpejt që të jetë e mundur. Mirëmbajtja e tij është vonuar për shumë kohë”, theksoi Donfrid.

Ajo vlerësoi gjithashtu vendin për pozicionin e tij të qartë mbi mosmarrëveshjen ruso-ukrainase.

Të fundit

Brenda një viti 1608 viktima të dhunës në familje

Shkup,1608 viktima të dhunës në familje janë regjistruar vitin...

Mariçiq: Pres raport pozitiv nga Komisioni Evropian

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, në konferencën...

Sondazhi: 83% e ukrainasve duan anëtarësimin në NATO

Një rekord 83 për qind e ukrainasve do të...