Ambasadori francez në Shkup: Maqedonia dhe Shqipëria duhet të jenë anëtare të BE-së

Ambasadori francez në Shkup, Siril Bomgartner në ClickPlus në TV21 theksoi se vendet si Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria për arsye gjeografike dhe historike duhet të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian.

“Ekziston qëndrimi francez për çështjen e integrimit evropian dhe zgjerimit të unionit, i cili është konfirmuar, por edhe një qëndrim i përgjithshëm që i referohet veçanërisht Maqedonisë së Veriut dhe ai është si vijon: Ne besojmë se një vend si Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, duhet të bëhen anëtare të Bashkimit Europian për arsye gjeografike dhe historike”, tha mes tjerash Bomgartner.

Të fundit

Rama për “Der Spiegel”: Serbia duhet ta njohë Kosovën, por Vuçiqi s’mund ta bëjë këtë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për...

Ngadalësohet rritja ekonomike, por Kurti lavdërohet për rritje të të hyrave

Zhvillimi ekonomik i vendit ka stagnuar në krahasim me...

Java e parë e vjeshtës parashihet të ketë mot të ndryshueshëm

Java e parë e vjeshtës parashihet të ketë kushte...