A shkaktojnë bananet kapsllëk apo e lehtësojnë atë përfundimisht?

Kapsllëku është një gjendje e vështirë për t’u kapërcyer. Ka shumë shkaqe të kapsllëkut duke filluar nga dieta e varfër deri tek mungesa e ushtrimeve. Disa thonë se bananet shkaktojnë kapsllëk, ndërsa të tjerë thonë se ndihmojnë në parandalimin e tij. Ne i hedhim një sy dëshmive për të parë se cila është e vërteta.

Bananet janë një nga frutat më të njohura. Ato janë një vakt i lehtë dhe janë jashtëzakonisht të shëndetshme. Është i pasur me disa vitamina dhe minerale të rëndësishme. Është gjithashtu relativisht i pasur me fibra pasi një banane mesatare përmban 3.1 gram fibra. Fibrat është pretenduar prej kohësh se ndihmojnë në parandalimin dhe lehtësimin e kapsllëkut.

Mendohet se ato thithin ujin, duke ndihmuar jashtëqitjen të qëndrojë e madhe dhe e butë. Kjo nga ana tjetër përmirëson lëvizjen e jashtëqitjes përmes traktit tretës. Megjithatë, provat që fibrat ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut janë kontradiktore dhe të dobëta duke marrë parasysh se sa shumë profesionistë shëndetësorë rekomandojnë konsum të lartë të fibrave për pacientët e tyre me kapsllëk.

Disa kërkime tregojnë se fibrat e tretshme mund të lehtësojnë kapsllëkun. Të tjerë thonë se reduktimi i fibrave në dietë mund të ndihmojë në disa raste. Nëse rritja e marrjes së fibrave do të ndihmojë në lehtësimin e kapsllëkut duket se varet nga pacienti. Lloji i fibrave që konsumojmë gjithashtu mund të luajë një rol.

Të fundit

Skënderaj, lëndohet një person në një vendë punishte

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë ditës së...

Pendarovski dhe Xhaferi me uratë për komunitetin boshnjak

Shkup, 28 shtator – Presidenti Stevo Pendarovski sot u...

Kasami harron parkingjet në kate, punimet në Tetovë si skenar telenovelash turke!

Në fushatën zgjedhore të zgjedhjeve lokale, kreu aktual i...