Tri mënyra natyrale për të parandaluar sëmundjen e Parkinsonit

Çdo vit, 60 mijë amerikanë diagnostikohen me Parkinson – një sëmundje e sistemit nervor që i bën gjërat që ne zakonisht i marrim si të thjeshta si larja e enëve, përdorimi i një piruni dhe madje edhe biseda, jashtëzakonisht të vështira.

Fatmirësisht, kërkimi i ri ka zbuluar disa strategji të fuqishme – por të thjeshta – parandaluese.

Më poshtë ua sjellim disa prej tyre:

Hani fruta
Mollët, portokajtë dhe manaferrat janë të pasura me flavonoide – përbërje që ndihmojnë në riparimin e qelizave të dëmtuara të trurit para se të mund të formojnë grumbuj që shpesh paraprijnë sëmundjen e Parkinsonit.

Konsumimi i një pjese të grumbulluar të këtyre frutave çdo ditë ul rrezikun e sëmundjes së Parkinsonit për 35 për qind, thonë studiuesit e Harvardit.

Vakte të vogla me kikirikë me lëkurë të kuqe

Ata janë një nga burimet më të pasura të natyrës me resveratrolit, një antioksidant që ndihmon në parandalimin e sëmundjes Parkinson duke forcuar mbrojtjen e trurit tuaj kundër toksinave mjedisore, tregon hulumtimi i Universitetit Stanford.

Doza e provuar nga studimi: 50 deri në 60 gram kikirikë çdo ditë. Burime të tjera kryesore të resveratrolit: verë e kuqe, lëng rrushi vjollcë dhe rrush vjollcë dhe i kuq.

Pini kafe ose çaj

Pirja e dy filxhanëve kafe me kafeinë ose tre filxhanë çaj të fortë çdo ditë ul rrezikun e Parkinsonit për 30 për qind, thonë studiuesit e Harvardit.

Po e shmangni kafeinën? Marrja e një qetësuesi të dhimbjeve të rregullta gjithashtu funksionon. “Kafeina dhe qetësuesit e dhimbjeve parandalojnë inflamacionin e trurit që dëmton nervat”, thotë Dr. Perlmutter.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...