Rusia nuk do të presë më Kampionatin Botëror të Federatës Ndërkombëtare të Hokejit në Akull 2023

Federata Ndërkombëtare e Hokejit në Akull (IIHF) njoftoi të martën se do të zhvendosë Kampionatin Botëror 2023 nga Rusia, së cilës më parë i ishte dhënë e drejta e pritjes.

Turneu ishte planifikuar të zhvillohej në Shën Petersburg në maj 2023. Sipas IIHF-së, muajin e ardhshëm do të përcaktohet një vend pritës alternative,shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

 “Vendimi për zhvendosjen e ngjarjes u mor kryesisht për shkak të shqetësimit për sigurinë dhe mirëqenien e të gjithë lojtarëve pjesëmarrës, zyrtarëve, mediave dhe tifozëve,” tha IIHF në një deklaratë.

“Siç ishte rasti me vendimin e mëparshëm të Këshillit për të tërhequr Kampionatin Botëror të Juniorëve IIHF 2023 që do të mbahej në Omsk dhe Novosibirsk, Rusi, Këshilli shprehu shqetësime të rëndësishme për lirinë e sigurt të lëvizjes së lojtarëve dhe zyrtarëve për, nga dhe brenda Rusia.”

Në shkurt, IIHF lëvizi për të ndaluar ekipet ruse dhe bjelloruse kombëtare dhe të nivelit të klubeve nga garat e IIHF dhe gjithashtu i hoqi Rusisë të drejtën e saj pritës për Kampionatin Botëror të Juniorëve në 2023.

Të fundit

Edicioni i pestë i “Skupi Kamerfest”, Ahmeti dhe Grubi takojnë artistët

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka...

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...