Polonia thotë se do t’ia dalë pa gazin rus

Ofruesi i energjisë polake PGNiG ka konfirmuar tani se furnizimet me gaz rus në vend janë ndalur.

PGNiG importoi më shumë se gjysmën e gazit të saj përmes Gazprom në tre muajt e parë të këtij viti, por Varshava thotë se “do t’ia dalë” pa gazin rus dhe mund ta marrë atë diku tjetër, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Ofruesi polak i energjisë tha se depozitimi i tij nëntokësor i gazit ishte pothuajse 80% i plotë dhe, me afrimin e verës, kërkesa ishte më e ulët.

Të fundit

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...

Mike apo rivale? Në mes të garës së fortë, Alketa Vejsiu bën veprimin e papritur për Lori Hoxhën

Këtë sezon të ri televiziv, dy spektaklet më konkurrente...

Nagavci akuzon komunat se po bëjnë politikë me mësimdhënësit e shkollat, në dëm të Qeverisë

Në Kosovë po vazhdon greva në arsim, derisa palët...