Gazi rus vazhdon të rrjedhë në vendet e tjera të BE-së, por cili shtet paguan gazin rus në rubla

Polonia dhe Bullgaria janë dy shtetet e para të BE-së që u ndërprenë furnizimet me gazin rus, por ato nuk janë të vetmet vende që kanë refuzuar kërkesën e Moskës që dërgesat të paguhen në rubla – për të cilën Gazprom thotë se është arsyeja pse e ka ndërprerë furnizimin këtë mëngjes, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Vende të tjera raportojnë se po vazhdojnë të marrin gaz normalisht përfshijnë: Austria, e cila ka vazhduar të paguajë për gazin e saj rus në euro, tha këtë mëngjes se furnizimet po vazhdonin pa kufizime. Ajo merr rreth 80% të gazit të saj nga Rusia.

Në mënyrë të ngjashme, Gjermania gjithashtu ka refuzuar të paguajë për gazin e saj në rubla. Mbrëmë rregullatori i rrjetit të tij tha se po monitoronte situatën, por tha se siguria e furnizimeve të tij ishte “aktualisht e garantuar”.

I vetmi vend i BE-së që paguan për gazin rus në rubla është Hungaria. Ministri i Jashtëm i saj tha këtë mëngjes se furnizimet ishin normale, duke shtuar se në maj do të transferonte pagesën e radhës për gazin rus në euro për Gazprombank për ta kthyer më pas në rubla.

Të fundit

Edicioni i pestë i “Skupi Kamerfest”, Ahmeti dhe Grubi takojnë artistët

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka...

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...