​OKB: Dy milionë fëmijë afrikanë në rrezik nga uria

Shefi i ndihmës humanitare i OKB-së, Martin Griffiths deklaroi sot se dy milionë fëmijë kërcënohen nga uria deri në vdekje.

Ndërsa Briri i Afrikës përballet me një nga thatësinë më të keqe në dekada.

Duke iu drejtuar një konference donatorësh në Gjenevë, Griffiths tha se organizata ka vetëm një pjesë të 1.4 miliard dollarëve që i nevojiten për t’iu përgjigjur thatësisë në Kenia, Etiopi dhe Somali.

“E vërteta e shëmtuar që duhet të pranojmë sot është se ne jemi përsëri në një garë me kohën për të parandaluar një humbje masive jetësh në vitin 2022, dhe ne nuk kemi burime për ta bërë këtë,” tha ai.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...