Ekspertët e energjisë atomike thonë se nuk ka probleme të reja në Çernobil

IAEA mbërriti sot në Çernobil për të verifikuar që asnjë material bërthamor nuk ishte marrë në pushtimin rus.

Raportet e komenteve nga kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, teksa mbërriti në Çernobil ngritën shqetësime të reja për ish-centralin e energjisë.

Por nga IAEA ka thënë për BBC se Grossi nuk po i referohej ndonjë problemi të ri në Çernobil.

Ai po fliste për një situatë që ishte potencialisht e rrezikshme kur forcat ruse pushtuan vendin (që atëherë janë larguar).

“Nuk e di nëse ishim shumë afër katastrofës, por situata ishte absolutisht jonormale dhe shumë, shumë e rrezikshme,” tha Grossi.

Nivelet e rrezatimit u rritën nga lëvizja e dheut e shkaktuar nga makineritë e rënda dhe hapja e llogoreve dhe mbeten më të larta se normalja. Por mendohet se ato nuk janë të larta në mënyrë të rrezikshme.

Ekspertët besojnë se përveç niveleve pak të ngritura të rrezatimit të sfondit, siguria e natyrshme e zonës nuk është ndikuar nga pushtimi.

Misioni i IAEA ndodhet në Çernobil për të kontrolluar që asnjë material bërthamor nuk është larguar nga vendi për t’u përdorur për qëllime ushtarake. Verifikimi i pavarur dhe ekspert i këtyre fakteve nga mbikëqyrësi bërthamor do të jetë një lehtësim i madh për komunitetin ndërkombëtar.

Të fundit

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...

Mike apo rivale? Në mes të garës së fortë, Alketa Vejsiu bën veprimin e papritur për Lori Hoxhën

Këtë sezon të ri televiziv, dy spektaklet më konkurrente...

Nagavci akuzon komunat se po bëjnë politikë me mësimdhënësit e shkollat, në dëm të Qeverisë

Në Kosovë po vazhdon greva në arsim, derisa palët...