Çfarë ndodh kur djersitni natën

Menopauza ose perimenopauza mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës për shkak të ndryshimeve hormonale. Një studim i publikuar në Annals of Human Biology zbuloi se 36% e grave në menopauzë raportojnë djersitje gjatë natës. Edhe nëse ata kanë konsumuar alkool atëherë djersitjet e natës përkeqësohen. Pra, nëse po afrohet ose nëse jeni duke përjetuar menopauzë, është normale të zgjoheni natën sepse ndiheni të djersitur.

Por menopauza nuk është fajtori i vetëm, pasi ka një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës. Një studim i publikuar në Revistën Ndërkombëtare të Obstetrikës dhe Gjinekologjisë tregoi se gratë e moshës së mesme që djersiten shpesh kur flenë, kanë një rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare. Gratë me diabet ose presion të lartë të gjakut janë në rrezik më të madh.

Nëse trupi juaj është duke luftuar për të larguar një infeksion ose sëmundje, atëherë mund të ndodhin djersitje gjatë natës. Këto djersitje mund të vazhdojnë për ditë apo edhe javë derisa simptomat të zhduken.

Kur gjëndra tiroide nuk funksionon siç duhet, një simptomë e zakonshme është djersitja gjatë natës. Një tiroide tepër aktive, e njohur gjithashtu si hipotiroidizëm, mund t’ju bëjë të djersiteni shpesh gjatë natës kur flini.

Së fundi, djersitjet gjatë natës janë një efekt anësor i zakonshëm i shumë ilaçeve. Ilaçet kundër depresionit dhe trajtimet e lidhura me kancerin mund të shkaktojnë djersitje. Gjithashtu, nëse keni diabet dhe sheqeri në gjak bie shumë i ulët, mund t’ju shkaktojë djersitje.

Të fundit

Kriza energjetike, Rama: Ndihma e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor mos të ketë diferenca

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të Komunitet...

Bekteshi: Nesër takim me kompaninë për furnizim me gaz natyror

Ekipi qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Dimitar...

Masat e reja anti-krizë, Bekteshi: Do të ndihmohen qytetarët dhe kompanitë që prodhojnë ushqime bazë

Ministria e Ekonomisë ka filluar komunikimin me kompanitë e...