​Profesori i studimeve strategjike: Rusia po tregon shenja marrëzie ose dëshpërimi

Profesori i studimeve strategjike në Universitetin St Andrews, Phillips O’Brien, ka thënë për BBC se ushtria ruse nuk është ajo që shumë besonin se do të ishte.

Në të vërtetë është pothuajse e avancuar fare. Ata kanë pësuar kaq shumë humbje në fushatën e Kievit dhe të tjera… dhe nuk po lufton veçanërisht me inteligjencë për aq sa mund të tregojmë”, ka thënë ai.

Ai gjithashtu thekson se qeniet njerëzore “nuk janë vetëm makina të programueshme”.

Ushatrët ukrainas që u nxorën nga Kievi kishin parë ushtarët rusë të kryenin krime lufte, ata kishin parë njerëz të vdisnin, ata ishin të rraskapitur, pajisjet e tyre ishin zhdukur“, theksoi ai.

Fakti që rusët nuk po i lënë të pushojnë, vazhdon ai, “është një shenjë ose marrëzie ose dëshpërimi”.

O’Brien thotë gjithashtu se vija e frontit mund të mos lëvizë shumë shpejt.

“Problemi i ukrainasve do të jetë, a mund t’i largojnë rusët? Rusët kanë ende shumë artileri të rëndë dhe kanë disa armatime moderne, dhe ukrainasit janë një ushtri më e lehtë. Kështu që mund të mos jetë aq e lehtë”, shton ai.

Kjo ushtri ruse do të largohet të themi pas dy muajsh… Pra, nëse do të kaloni në një luftë të gjatë ku Rusia lufton një luftë të gjatë pushtimi në Ukrainë, ata do të kenë nevojë për një ushtri të re. Dhe do të jetë ushtri rekrutimi”, thekson ai. 

Të fundit

Mariçiq: Pres raport pozitiv nga Komisioni Evropian

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, në konferencën...

Sondazhi: 83% e ukrainasve duan anëtarësimin në NATO

Një rekord 83 për qind e ukrainasve do të...

Zbulohen 12 emigrantë në afërsi të Negotinës

Dymbëdhjetë emigrantë nga Siria janë gjetur sot në një...