“Morën çelësat dhe shkëmbyen rojet e sigurisë me rojet e tyre”/ Rusët kanë pushtuar ndërtesën e këshillit Kherson

Qyteti i madh ukrainas, Kherson, është pushtuar nga forcat ruse.

Kryetari I qytetit, Ihor Kolykhayev, ka raportuar në Facebook se njerëz të armatosur rusë morën kontrollin e ndërtesës së këshillit të qytetit të hënën, raportob BBC, përcjell Bota sot.

Edhe pse Kherson ka qenë nën pushtimin rus që nga fillimi i marsit, këshilli i qytetit kishte funksionuar ende nën kontrollin ukrainas.

Kolykhayev tha se ushtria ruse mori çelësat e ndërtesës dhe shkëmbyen rojet e sigurisë me rojet e tyre.

Ai tha se u largua nga ndërtesa në orën 19:45 me orën lokale.

Pravda, një media ukrainase e lajmeve, raportoi se nga 26 prilli, këshilli i qytetit Kherson nuk do të funksiononte.

Ai shtoi se kryetarit të bashkisë dhe punonjësve të këshillit të qytetit iu dha shansi të shkonin në shtëpi.

Të fundit

Xhelal Neziri: Grubi performon dhe duket si kryeministër

Njohësi i rrethanave politike, Xhelal Neziri në Click Plus...

Bekteshi: Mickoski nuk ka ofruar asnjë plan për dalje nga kriza energjetike, ka vetëm fjalë

Në lidhje me ofertën e Hristijan Mickoskit në lidhje...