Lavrov: Kremlini kërkon të zvogëlojë rreziqet ‘serioze’ të luftës bërthamore

Rreziqet e luftës bërthamore janë “serioze dhe reale” dhe Kremlini dëshiron të zvogëlojë të gjitha shanset për t’i ngritur “artificialisht” këto rreziqe, ka thënë ministri i jashtëm rus, shkruan Sky news transmeton “Bota sot”.

Në një intervistë televizive, Sergei Lavrov tha: “Ky është pozicioni ynë kyç mbi të cilin ne bazojmë gjithçka. Rreziqet tani janë të konsiderueshme. “Unë nuk do të doja t’i ngrija ato rreziqe artificialisht. Shumë do ta donin këtë. Rreziku është serioz, real, dhe ne nuk duhet ta nënvlerësojmë atë.”

Lavrov gjithashtu tha se konflikti ukrainas do të përfundonte me një marrëveshje, por përmbajtja e saj do të varet nga situata ushtarake.

Komentet vijnë pasi ministri i Jashtëm tha se bisedimet midis Ukrainës dhe Rusisë ishin “ndërprerë” sepse Moska nuk ka marrë një përgjigje nga Kievi për propozimet e saj të fundit, detajet e të cilave nuk janë bërë publike.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres do të takohet me Lavrov dhe Presidentin Vladimir Putin në Moskë javën e ardhshme për të bërë lutje urgjente ballë për ballë për paqe.

Guterres do të shkojë gjithashtu në Ukrainë për të parë presidentin Volodymyr Zelenskyy dhe ministrin e jashtëm Dmytro Kuleba.

Të fundit

Shkolla në Deçan zëvendëson grevën me protestë

Shkolla “Lidhja e Prizrenit” në komunën e Deçanit do...

Foshnja 4-muajshe në gjendje të rëndë, arrestohet edhe nëna shqiptare në Greqi, dyshohet për dhunë

Një foshnjë shqiptare, vetëm katër muajshe ndodhet e shtruar e intubuar...

U raportua i zhdukur 43 vjeçari nga Tetova me probleme shëndetësore

Policia e Tetovës informoi se me 25 shtator 2022...