Çfarë dimë për zjarrin e depove të naftës?

Siç raportuam më herët, ka pasur një zjarr të madh në një depo nafte në qytetin rus të Bryansk, jo shumë larg kufirit me Ukrainën, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Në këtë fazë, asnjëra palë nuk e lidh incidentin me konfliktin. Rusia thotë se po heton shkakun e zjarreve, ndërsa Ukraina ende nuk ka komentuar.

Pavarësisht kësaj, ka shumë spekulime se çfarë i shkaktoi ato. Javën e kaluar Rusia akuzoi Ukrainën për përdorimin e helikopterëve për të goditur ndërtesat e banimit në rajon. Ukraina mohoi të ketë sulmuar një depo tjetër në fillim të këtij muaji.

Një video e Bryansk që qarkullon në mediat sociale, për të cilën BBC beson se është autentike, tregon një rezervuar nafte duke shpërthyer në flakë.

Vendndodhja është e rëndësishme pasi është përgjatë tubacionit Druzbha, një arterie kyçe që sjell naftën ruse në Evropë. Nuk ka ende raporte për ndërprerje të furnizimit. Ne do t’ju sjellim më shumë për këtë histori pasi ta kuptojmë.

Të fundit

Edicioni i pestë i “Skupi Kamerfest”, Ahmeti dhe Grubi takojnë artistët

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka...

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...