​SkyNews: Fitorja e Macron do të përshëndetet me psherëtima lehtësimi në gjithë Evropën

Humbja e Emmanuel Macron do të kishte çuar në një ndryshim sizmik në çështjet botërore, ndërsa rivalja e tij Marine Le Pen do ta kishte vendosur Francën në një kurs përplasjeje me BE-në dhe do të ndryshonte boshtin e pushtetit në Evropë, vlerëson Sky News në një analizë me rastin e fitores së Macron në balotazh.

Mediumi i njohur britanik shkruan se fitorja e Macron do të thotë se status quo-ja e pesë vjetëve të fundit vazhdon. Franca dhe Gjermania mbeten shtylla kurrizore e Evropës dhe presidenti francez ka të ngjarë të vazhdojë të përpiqet të marrë një rol të spikatur duke udhëhequr Evropën diplomatikisht.

Sky News thotë se Marine Le Pen madje donte të rivendoste aleancën e Francës me Rusinë pasi të përfundonte konflikti në Ukrainë.

“Edhe pse kishte shkurtuar disa nga ambiciet e saj antievropiane, ajo nuk donte më të rivendoste frangun dhe të tërhiqte Francën nga BE. Por ajo dukej se synonte të reformonte ose të minonte BE-në nga brenda. Planet e saj për t’u dhënë përparësi shtetasve francezë në përfitime do ta kishin vendosur atë në një rrugë përplasjeje me BE-në dhe tregun e saj të vetëm”, thuhet në analizë.

Emmanuel Macron fitoi sot mandatin e dytë, sipas projeksionit të votave. Marine Le Pen pranoi humbjen në garën presidenciale

Ajo do të kishte kërkuar aleanca me qeveritë jo liberale si Polonia dhe Hungaria mbi Gjermaninë. E gjithë kjo do të kishte qenë fatale për Bashkimin Evropian, thonë kritikët e saj.

Por është afiniteti i saj me Rusinë dhe liderin e saj Vladimir Putin që mund t’i kishte bërë më shumë dëm rendit botëror. Ajo pranoi aneksimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014 dhe megjithëse kritikoi pushtimin e saj në Ukrainë, ajo ka thënë se Evropa duhet të rivendosë marrëdhëniet me Rusinë pasi të përfundojë.

Një president Le Pen do ta kishte tërhequr Francën nga struktura e komandës së integruar të NATO-s. Ushtria franceze nuk do të kishte marrë urdhra nga komanda e NATO-s duke i dhënë aleancës perëndimore një goditje të madhe.

E gjithë kjo shmanget nga një fitore e Macron dhe do të ketë psherëtima lehtësimi nëpër kancelaritë e Evropës.

Britania mund të ketë pasur mosmarrëveshjet e saj me Emmanuel Macron, duke e indinjuar diplomacinë e tij të pavarur mbi Ukrainën dhe duke dashur që ai të bëjë më shumë për të ndaluar emigrantët të kalojnë kanalin. Por ndryshimet radikale që do të kishte bërë një qeveri e Le Pen nuk do të ishin të mirëpritura në Londër.

Nëse Emmanuel Macron shpenzon më pak kohë në skenën botërore tani dhe më shumë kohë për të shëruar politikën e brendshme të vendit të tij, ata nuk do të mërziteshin nga mungesa e tij, më së shumti në Londër.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...