​Publikohen foto të Mariupolit të shkatërruar

Batalioni Azov postoi fotografi të Mariupolit të shkatërruar në Twitter.

Avionët rusë po vazhdojnë të hedhin bomba në fabrikën e çelikut Azovstal – ku janë të strehuar mbrojtësit e fundit ukrainas të qytetit, tha një zëvendëskomandant i regjimentit Azov.

“Po përdoren artileri dhe topa detar, tanket po qëllojnë dhe ka përpjekje këmbësorie për të sulmuar zonën masive industriale në Mariupol qendrore”, tha Svyatoslav Palamar në një video të publikuar në llogarinë Telegram të Azov të dielën.

Ai theksoi se rusët nuk po ndaleshin as për Pashkët Ortodokse – një festë e madhe e krishterë.

Palamar falënderoi gjithashtu të gjithë ata që janë përpjekur të evakuojnë civilët e bllokuar në bunkerët e nëndheshëm në vend, si dhe duke negociuar për të lejuar tërheqjen e luftëtarëve ukrainas nga qyteti jugor i rrethuar.

Ndërsa shumë ukrainas në të gjithë vendin po festonin Pashkët, në Mariupol “armiku po hedh bomba mbi kokat e fëmijëve të pafajshëm”, shtoi ai.

Regjimenti Azov, së bashku me një brigadë marine, rojet kufitare dhe oficerët e policisë, janë tani mbrojtësit e fundit ukrainas të mbetur në qytetin strategjik në bregdetin e Detit Azov.

Bombardimi i raportuar vjen pavarësisht një urdhri në fillim të kësaj jave nga presidenti rus Vladimir Putin për të anuluar një sulm në fabrikën e çelikut.

Image

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...