Qytetarët i shpëtojnë bllokut të banimit pasi Odesa vihet nën zjarr

Blloku i banesave 14-katëshe ende pi duhan këtu në një pjesë rezidenciale të Odesës. Ana e ndërtesës është nxirë pas asaj që duket si një goditje në katet e poshtme. Parkimi i makinave përballë është i mbuluar me xhama të fryrë dhe mbeturina. Disa automjete janë dëmtuar rëndë, raporton BBC, transmeton Bota sot.

Një burrë me të cilin folëm jashtë bllokut tha se ai kishte qenë në apartamentin e prindërve të tij në katin e 12-të kur pati një shpërthim të madh. Të gjitha xhamat u thyen.

Për t’u larguar, ata duhej të shtynin mënjanë copëzat e një dere. Ai thotë se atij dhe nënës së tij iu desh të hidheshin nga kati i parë për të shpëtuar. Ekipet e shpëtimit janë në vendngjarje, me disa makina zjarrfikëse të vendosura për të shuar flakët disa kate më lart. Zjarrfikësit po thyejnë dritaret e sheshta.

Ekipi i BBC numëroi të paktën pesë ambulanca në vendngjarje, me disa viktima që pësuan plagë në kokë. Të paktën një person u nxor me barelë.

Njësia e asgjësimit të bombave është gjithashtu në vend, dhe autoritetet kanë shtyrë kordonin prapa.

Të fundit

Nagavci akuzon komunat se po bëjnë politikë me mësimdhënësit e shkollat, në dëm të Qeverisë

Në Kosovë po vazhdon greva në arsim, derisa palët...

Pendarovski: Boshnjakët janë pjesë përbërëse e shoqërisë!

Presidenti Stevo Pendarovski sot u ka dërguar urim pjesëtarëve...

Xhaferi: Boshnjakët janë pjesë e pandashme e shtetit tonë të përbashkët

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi u drejtoi urime pjesëtarëve...