“Fundi i përgjakshëm”/ Mësohen detaje të reja – ja si po i vret ‘tradhtarët’ Putini

Dyshimet se Vladimir Putin mund të jetë duke pastruar rrethin e tij të brendshëm janë rritur pas katër “vetëvrasjeve” të fundit të drejtuesve të industrisë së gazit.

Të gjitha vetëvrasjet janë etiketuar si “të dyshimta” nga burime ruse, duke përfshirë një ish-kolonel të FSB-së në kanalin e mesazheve Telegram, raporton ‘The Sun’, përcjell “Bota sot”.

Duke shkruar në “Mozhem Obyasnit”, Genadi Gudkov pohoi se kishte ngjashmëri në vdekjen e menaxherëve të kompanive të larta të gazit dhe familjeve të tyre.

Ai pohoi: “Mos i lini ‘mijtë’ të ikin, mund të flasin”.

“Nëse tashmë e kuptojmë se regjimi është i angazhuar në eliminimin e kundërshtarëve dhe armiqve të tij, atëherë pse nuk do të merren me ata që konsiderohen tradhtarë që ikën nga sistemi.

“Shumë raste të [vdekjeve të dyshimta] janë si pastrimi i llogarive.”

Komentet e tij pasojnë pas vdekjes së multimilionerit Sergey Protosenya, 55 vjeç – një ish-zëvendëskryetar i Novotek, një kompani e lidhur ngushtë me Kremlinin.

Kjo erdhi pasi gruaja e tij Natalia, 53 vjeç, dhe vajza e tyre adoleshente, Maria, u goditën për vdekje me thikë – dyshohet se u vranë nga Protosenya.

Ndërsa disa ditë më parë, i pasuri Vladislav Avayev, 51 vjeç, një ish-zëvendës president i Gazprombank dhe ish-zyrtar i Kremlinit, u gjet i vdekur në apartamentin e tij elitar në Moskë.

Ai u gjet së bashku me gruan e tij Yelena, 47 vjeç, dhe vajzën, Maria, 13.

Në të dyja rastet ka dyshime se vdekjet mund të jenë inskenuar si vetëvrasje, ndonëse detektivët janë ende duke hetuar.

Image

Leonid Shulman

Image

Sergei Protosenya dhe gruaja e tij

Dy incidentet makabre “bashkohen nga vendet e mëparshme të punës së viktimave – të dyja janë të lidhura me rrethin e brendshëm të Putinit”, sipas kanalit Telegram Mozhem Obyasnit’ – që përkthehet në “Ne mund të shpjegojmë”.

Por ka edhe dy vdekje të tjera të drejtuesve të shquar të industrisë së gazit këtë vit.

Më 25 shkurt, një ditë pas fillimit të luftës në Ukrainë, trupi i Aleksandër Tyulakov, 61 vjeç, një zyrtar i lartë financiar dhe sigurie i Gazprom në nivel zëvendësdrejtor të përgjithshëm, u zbulua nga e dashura e tij.

Raportet thonë se ai ishte rrahur keq pak para se të vdiste, duke çuar në spekulime se ai ishte nën presion të madh.

Në të njëjtën elitë, vetëm tre javë më parë, Leonid Shulman, 60 vjeç, shef i transportit në Gazprom Invest, u gjet i vdekur.

Ai u gjet në një pellg gjaku në dyshemenë e tij të banjës.

U gjet një shënim, përmbajtja e të cilit nuk është bërë e ditur dhe Komiteti Hetimor Rus thuhet se refuzoi të diskutonte mbi vdekjet.

Një thikë u gjet në vaskë, në dukje e paarritshme.

Për vdekjen e fundit në Spanjë, një burim i afërt me Sergei Protasenya thotë se ai kishte një “familje të përsosur”, thotë një raport i Moskës.

Burimi nuk beson se ai vrau familjen e tij, tha një kanal Telegram Toad and Viper.

U zbulua se ai vdiq mes një beteje ligjore për aksionet e tij në një kompani qipriote.

Në rrethana të çuditshme dhe të ngjashme, vdiqën familjet e menaxherëve të dy kompanive kryesore private që menaxhonin paratë e rrethit të Putinit.

Image

Vladislav Avayev

Kanali Telegram Mozhem Obyasnit: “Kjo vjen në mes të një ndryshimi të pronësisë në biznesin rus – ku pronarët e fshehur janë të zakonshëm – të shkaktuar nga sanksionet perëndimore të cilat kanë ngrirë shumë pasuri”.

Inxhinieri dhe ekonomisti Protosenya kishte qenë llogaritari kryesor i kompanisë Novatek, prodhuesi më i madh i pavarur i gazit natyror në Rusi, midis 2002 dhe 2014, dhe më vonë zëvendës president.

Thuhet se ai kishte një pasuri prej 440 milionë dollarësh.

Ish-punëdhënësi i Avayev, Gazprombank, shihet gjithashtu si i afërt me rrethin e Putinit – dyshohet se përdoret nga presidenti dhe të afërmit dhe miqtë e tij.

Gazprombank u zgjodh nga Putin si i autorizuar për të marrë pagesat perëndimore për gazin në rubla.

Alayev – i cili zotëronte në mënyrë misterioze një armë të KGB-FSB të gjetur pas të shtënave – me sa duket kishte një biznes të përbashkët për t’u larguar nga Gazprombank me një vajzë të një drejtuesi të nivelit të lartë të Rostec, një tjetër i preferuar i Putinit.

Rrethanat e pazakonshme

“Pra, në rrethana të çuditshme dhe të ngjashme, vdiqën familjet e menaxherëve të dy kompanive kryesore private që menaxhonin paratë e rrethit të Putinit,” tha Mozhem Obyasnit.

Image

Alexander Tyulyakov

Mediat pro-Kremlinit janë informuar se Alayev “e kishte torturuar gruan e tij për disa orë përpara se ta vriste – duke e rrahur dhe qëlluar në këmbë dhe krahë” – besonte se ajo ishte shtatzënë nga një burrë tjetër.

Ai e dyshoi atë për pabesi me shoferin e tij që kishte “ikur në Moldavi” dhe u përpoq ta bënte të rrëfente duke e qëlluar në gjymtyrët e saj përpara se ta vriste.

Megjithatë burime të tjera kanë mohuar se ajo ishte shtatzënë dhe një tërbim xhelozie nuk shpjegon se pse ai vrau vajzën e tyre.

Ndërkohë që mes çiftit kishte mosmarrëveshje, ato po zgjidheshin në gjykatë.

Policia në Spanjë thotë se hipoteza kryesore është se Protosenya vrau gruan dhe vajzën e tij me sëpatë përpara se të vriste vetën në një vilë luksoze në qytetin turistik katalanas Lloret de Mar.

Por çështja mbetet “e hapur” me disa elementë që nuk sugjeronin një rast dhune në familje.

Në mënyrë të ngjashme, detektivët rusë po mbajnë të hapura opsione të tjera që dyfishojnë vrasjen dhe vetëvrasjen në rastin Avayev.

Detajet e dy rasteve të tjera janë të paqarta me shërbimin e sigurisë të Gazprom që luan një rol udhëheqës në hetimin e “vetëvrasjeve” në një kompleks banimi të lartë për fluturuesit e kompanive.

Të fundit

‘Do hyjmë në grevë urie’, Luçiano Boçi: Të na japin logon e PD-së

Nënkryetari i PD, Luçiano Boçi, tha se nëse gjykata...

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...