100 njerëz në Kaliforni hapën shtëpitë e tyre për ukrainasit në nevojë

Phil Metzger fluturoi në shtëpi në Kaliforni nga Ukraina menjëherë pasi shpërtheu lufta, i shkatërruar nga ajo që pa. Ai kishte ndihmuar në dërgimin e ilaçeve dhe evakuimin e familjeve nga rreziku, dhe pastori ungjillor e dinte se donte që kisha që ai drejton në periferi të San Diegos të bënte më shumë për të ndihmuar ata në nevojë, raporton CNN, transmeton Bota sot.

Ai kurrë nuk priste që kriza do të përfundonte tek ata.

“Kush do ta imagjinonte ndonjëherë që një tubacion në Amerikë (për ukrainasit) do të hapej përmes Meksikës?” thotë Metzger. “Kjo thjesht na kapi të gjithëve plotësisht të pasigurt”.

Kisha, Calvary San Diego, është në Chula Vista, Kaliforni, rreth 8 milje në veri të kufirit SHBA-Meksikë. Dhe ndërsa një numër në rritje i ukrainasve po kalonin kufirin nga Tijuana për të kërkuar strehim në Shtetet e Bashkuara, Metzger e pa atë si një mundësi për t’i kthyer besimet e kishës në veprim.

Gjatë gjashtë javëve të fundit, Metzger thotë se mijëra ukrainas që kalojnë kufirin kanë kaluar të paktën një natë brenda kishës së tij dhe qindra të tjerë kanë qëndruar në shtëpitë e anëtarëve të kishës.

Rreth 100 njerëz të lidhur me Calvary — duke përfshirë anëtarët dhe familjet e tyre — hapën shtëpitë e tyre për t’u dhënë të sapoardhurve një vend të rehatshëm për të qëndruar për një ose dy netë. Shumë dolën gjithashtu vullnetarë për të bërë vrapime në aeroport, duke lënë familjet që po vazhdonin udhëtimet e tyre për t’u takuar me të afërmit në të gjithë SHBA.

Të fundit

Edicioni i pestë i “Skupi Kamerfest”, Ahmeti dhe Grubi takojnë artistët

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka...

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...