Sot nuk hapen korridoret e evakuimit

Ukraina nuk do të hapë korridoret humanitare për civilët e bllokuar sot për shkak të rrezikut në rrugë.

Në një postim në rrjetet sociale, zëvendëskryeministrja e vendit Iryna Vereshchuk shkroi: Për shkak të rrezikut në rrugë sot, 22 Prill, nuk do të ketë korridore humanitare, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

“Për të gjithë ata që presin të evakuohen: jini të durueshëm, ju lutemi duroni!”

Korridoret e mëparshme të evakuimit, të cilat kanë pasur nivele të ndryshme suksesi, kanë lejuar njerëzit të dalin nga zonat e rrezikshme dhe kanë sjellë ndihma humanitare.

Javën e kaluar, të dhënat e lëshuara nga Organizata Ndërkombëtare për Migracionin treguan se rreth shtatë milionë njerëz tani ishin të zhvendosur brenda vendit në Ukrainë për shkak të luftës.

Miliona të tjerë kanë ikur në vendet fqinje.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...