Gjetje shokuese pranë Mariupolit: Imazhet satelitore tregojnë varre masive me 9 mijë të vdekur

Qyteti port i Mariupolit është kontestuar prej javësh. Siç tregoi masakra e Buçës, trupat e Putinit janë të pamëshirshme në luftimin e civilëve. Me sa duket edhe në Mariupol. Imazhet satelitore tregojnë një vend varrimi masiv pranë qytetit, shkruan media zvicerane blick.ch transmeton “Bota sot”.

Sipas presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, 44 vjeç, qyteti port i rëndësishëm strategjik i Mariupolit nuk është ende plotësisht në duart e Rusisë.

Mariupol është “një qytet që vazhdon t’i rezistojë Rusisë, pavarësisht nga ato që thonë pushtuesit”, konfirmoi ai në një video-mesazh të enjten në mbrëmje. Kolegu i tij rus Vladimir Putin kishte thënë më parë se qyteti ishte “çliruar”.

Mariupol ishte i rrethuar në ditët e para të sulmit rus në Ukrainë dhe që atëherë ka qenë nën rrethim. Veprimet e evakuimit për popullatën civile dështuan vazhdimisht – përfshirë të enjten. Qyteti tani është shkatërruar në masë të madhe. Pala ukrainase flet për 10 mijë të vdekur.

“Ata hapin gropa 30 metra të gjata”

Sipas kompanisë, imazhet e fundit satelitore nga kompania amerikane Maxar Technologies tregojnë “ekzistencën e një varri masiv në veri-perëndim të Manhushit”, një fshat 20 kilometra në perëndim të Mariupolit.

Vetëm në këtë fshat, “thuhet se pushtuesit kanë varrosur nga 3,000 deri në 9,000 banorë,” tha qeveria e qytetit të Mariupol në Telegram.

“Ata hapin gropa 30 metra të gjata dhe i sjellin trupat e banorëve tanë të Mariupolit me kamionë,” tha kryebashkiaku Vadim Boychenko në një konferencë shtypi të transmetuar në YouTube. Ai vlerësoi se sulmet ruse kishin vrarë të paktën 20,000 njerëz që nga fillimi i rrethimit.

Sipas burimeve ukrainase, nëntë trupa civilë u gjetën në Borodyanka afër Kievit, disa prej të cilave treguan shenja torture.

Forcat ruse u tërhoqën nga veriu i Ukrainës në fund të marsit. Kievi dhe vendet perëndimore akuzojnë Rusinë për krime lufte.

Më shumë se një mijë civilë të vdekur thuhet se ndodhen në morgjet në rajonin e Kievit. Pala ruse i mohon akuzat.

“Nuk dua të dëgjoj më bomba”

Gjatë rrethimit të Mariupolit, civilët rrallë u evakuuan nga qyteti i sulmuar. Të enjten, tre autobusë me gra dhe fëmijë nga Mariupol mbërritën në Zaporizhia, rreth 200 kilometra larg. “Nuk dua të dëgjoj më bomba,” tha 34-vjeçarja Tatyana D., e cila mbërriti me djalin e saj gjashtëvjeçar Maxim. Ajo ka nevojë të dëshpëruar për pushim dhe një shtrat.

Në fakt, autoritetet ukrainase donin të nxirrnin më shumë civilë jashtë qytetit. Megjithatë, zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Ëereshchuk (42) shpjegoi në Telegram në mbrëmje se kjo kishte dështuar përsëri për shkak të sulmeve.

Granatimet kanë nisur në afërsi të pikës së grumbullimit, çka ka bërë që korridori të mbyllet”, ka shkruar ajo.

“Të dashur banorë të Mariupolit, dijeni se ne nuk do të heqim dorë nga përpjekjet për t’ju nxjerrë nga kjo për sa kohë të kemi të paktën një shans! presim!”

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...