Ambasada britanike po sigurohet përpara se të rihapet në Kiev

Më u raportua për komentet e bëra nga kryeministri Boris Johnson i cili tha se Britania do të rihap ambasadën e saj në Kiev muajin e ardhshëm.

Johnson, i cili e bëri zotimin në një konferencë shtypi gjatë udhëtimit të tij në Indi, tha gjithashtu se Mbretëria e Bashkuar po kërkonte të dërgonte tanke në Poloni.

Tani, Sekretarja e Jashtme Liz Truss ka thënë se ndërtesa e ambasadës “po bëhet e sigurt” përpara kthimit të stafit, duke filluar me ambasadoren e Mbretërisë së Bashkuar Melinda Simmons.

Ajo tha: “Forca dhe suksesi i jashtëzakonshëm i Presidentit Zelenskyy dhe popullit ukrainas në rezistencën ndaj forcave ruse, do të thotë se së shpejti do të rihapim ambasadën tonë britanike në Kiev.

“Dëshiroj të vlerësoj guximin dhe qëndrueshmërinë e ekipit të ambasadës dhe punës së tyre gjatë gjithë kësaj periudhe. “Ambientet e ambasadës britanike janë duke u siguruar aktualisht përpara kthimit të stafit, duke filluar me ambasadoren e MB Melinda Simmons. MB vazhdon të këshillojë kundër çdo udhëtimi në Ukrainë.”

Të fundit

Kriza energjetike, Rama: Ndihma e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor mos të ketë diferenca

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të Komunitet...

Bekteshi: Nesër takim me kompaninë për furnizim me gaz natyror

Ekipi qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Dimitar...

Masat e reja anti-krizë, Bekteshi: Do të ndihmohen qytetarët dhe kompanitë që prodhojnë ushqime bazë

Ministria e Ekonomisë ka filluar komunikimin me kompanitë e...